Agatha Christie

Agatha Christie

Agatha Christie

Yazar Künyesi

İsim

Agatha Christie

Doğum Tarihi

15 Eylül 1890

Doğum Yeri

Torquay, Birleşik Krallık

Ölüm Tarihi

12 Ocak 1976

Ölüm Yeri

Winterbrook, Birleşik Krallık

Agatha Christie Kimdir?

Agatha Christie, İngiliz yazar ve dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından biridir. 15 Eylül 1890 yılında doğmuş ve 12 Ocak 1976 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Christie, özellikle Hercule Poirot ve Miss Marple gibi karakterleri yaratmasıyla tanınır. 1920 yılında Bodley Head Yayınevi, ilk polisiye romanı olan “The Mysterious Affair at Styles”ı yayınlamıştır. Bu roman aynı zamanda Hercule Poirot karakterinin de ilk kez ortaya çıktığı eserdir. Christie’nin toplamda 66 romanı, 14 öykü derlemesi, bir otobiyografi ve bir tiyatro oyunu bulunmaktadır. Eserleri 113 dile çevrilerek en popüler polisiye yazarı haline gelmiştir. Ayrıca İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır.

Doğumu ve Ailesi

Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan bilinen adıyla Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde İngiltere’nin Torquay şehrinde doğdu. Babası Amerikalı bir emlak simsarı olan Frederick Alvah Miller, annesi ise Clarissa Margaret Boehmer’di. Babası Frederick Alvah Miller, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Daha 11 yaşındayken, babasını bir kalp krizi sonucunda kaybedip yetim kaldı. Annesi, kızının yaratıcı düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oldu ve onu okumaya ve yazmaya teşvik etti. Agatha Christie’nin annesi aynı zamanda bir piyanistti ve müziğe olan ilgisi de kızına geçmişti.

Eğitim Hayatı ve Mesleğine Yönelik Çalışmalar

Eğitimi, annesi tarafından evde verilen Christie, küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. Şan eğitimi görmek için Fransa’ya geldi fakat Dislektik olmasına rağmen öykü yazma isteği daha ağır bastığı için eğitimden vazgeçip Fransa’dan ayrıldı.

Eserleri Hakkında

1920 yılında Bodley Head Yayınevi, Agatha Christie’nin yazdığı ilk polisiye roman olan özgün adıyla The Mysterous Affair at Styles’ı (Türkçe Çevirisi: Ölüm Sessiz Geldi) yayınlamayı kabul etti. Bu kitap Christie’nin ilk polisiye romanı olma özelliğinin yanı sıra yarattığı karakterlerden Hercule Poirot’un da ilk kez karşımıza çıktığı roman olma özelliğini de taşır.

Evliliği

24 yaşındayken pilot Albay Archibald Christie ile evlendi ve yeniden Fransa’ya geldi. Fransa’da kaldığı süre boyunca okuduğu dedektiflik romanlarından daha iyilerini kaleme alabileceğini düşünüp ilk polisiye romanını yazdı. Çoğu yazar gibi ilk romanı çeşitli yayınevleri tarafından reddedildi. İkinci eşi arkeolog olduğu için dünyanın birçok yerini gezme fırsatı bulmuştu. İlk romanı ancak 1920’de yayınlanabildi. Bu sırada Christie çiftinin Rosalind isimli bir kızları da oldu. Bir süre sonra kocası, Nancy Neale isimli bir kadınla aşk yaşamaya başladı. 1928’de boşanarak ilk evliliğini sona erdirdi.

İlk kocasından boşandıktan sonra Max Mallowan’le evlendi. Yeni eşi arkeolog olduğu için birçok ülke gezip görme fırsatı buldu. Bu durum romanlarına da yansıdı. Christie’nin 1930’lardan sonraki romanlarının çoğu uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.

Ölümü

12 Ocak 1976 tarihinde Wallingford, Oxfordshire, İngiltere’de hayata gözlerini yumdu. Wallingford yakınlarındaki St. Mary’s Cholsey kilisesinde yakıldı.

Şaşırtıcı Bilgiler

Agatha, 1925’in Aralık ayında bir gün nereye gittiği hakkında tek bir şey söylemeden ortadan kayboldu. Birkaç gün sonra arabası kilometrelerce ötede bir göl kenarında kaza yapmış vaziyette bulundu. Bu olaydan sonra ortaya çıkan Agatha, olanlar hakkında hiçbir şey söylemedi. Sonrasında ise kocasının sevgilisini öldürmeyi planladığı, kaza yaptığı için hafızasını kaybettiği gibi çeşitli söylentiler ortaya çıktı. Aslında bu yaşanan gizemli olay bir nevi Agatha’nın ve romanlarının reklamını yapıyordu. Kim bilir belki de bu kayboluşun ardındaki amaç, yazacağı gizemli hikayeler için bir odak noktası oluşturmaktı.

Yazdığı polisiye kitaplar toplam 113 dile çevrilerek en popüler polisiye yazarı haline getirmiştir.

Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları yazmıştır.

1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır.

Yazarın en ünlü kitaplarından birisi olan ”Doğu Ekspresinde Cinayet” romanı, İstanbul’da kaldığı Pera Palas otelinde kaleme alınmıştır.

 

Yazarın Bazı Eserleri

İlginizi Çekebilecek Yazar Hayatları

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Bu nedenle  Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

 Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek olar

 

Bu nedenle

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek ola

ak