Albay Chabert

Albay Chabert, Honoré de Balzac

Albay Chabert

Albay Chabert

Kitap Künyesi

Yazar

Honoré de Balzac

Yayınevi

Milli Eğitim Basımevi

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

91

Albay Chabert Kitap İncelemesi

Bu eserde Honore de Balzac, Napolyon döneminde savaşmış olan Albay Chabert karakterinin hikayesini ele almıştır. Albay Chabert, gittiği son seferden geri dönemeyince ailesi ve çevresi tarafından öldüğüne kanaat getirilmiş ve yaşantıları bu yönde devam etmiştir. Albay Chabert, geçen uzun sürenin ardınan bir gün çıkagelir ancak çevresindeki hiç kimsenin onu tanımadığını, insanların onun ölen Albayın yerine geçen başka biri olduğunu söylediklerini görür ve bu olayı hukuki yollar ile çözmeye karar verir. Albayın bir hukuk bürosuna gelmesiyle başlayan hikaye, kahramanımızın trajik hayat öyküsünü bizlere Balzac’ın kendine has üslubu ile sunmaktadır. Bu eserde Balzac, üniversite yıllarındaki Fransa’yı, Paris’i ve Paris halkını başarıyla tasvir etmiştir. Bu eser, krallık sonu Fransa’sını merak edenler için güzel bir zaman yolculuğu niteliğindedir.

Kitaba Dair

Bu eser için söylenebilecek bir kelime olsaydı herhalde magnifique!(muhteşem) olurdu. Balzac’ın üniversite yıllarında kaleme aldığı bu eser, onun gençlik yıllarında yaşadığı zorlukların bir tasviri niteliğinde. Romanda işlenen konu, kahraman ve mekan betimlemeleri ustalıkla yapılmış olup, bizleri birkaç satırın ardından 200 sene öncesindeki Paris’e götürüyor. Yazar, baş kahramanımız olan Albay Chabert ve trajik hikayesini okurken bizlere gerçek gibi görünen olayların ardındaki hakikatlerin farklı olduğunun mesajını veriyor. Böylelik le bizlerin de her zaman görünen gerçeklerin peşinden gitmeli miyiz? sorusunu sormamızı sağlıyor.

Çizgi
Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799 da Fransa’nın Tour şehrinde doğmuştur. Bir köylü ailesinden çıkmış olan babası isminin başına asalet işareti olan “de” yi bizzat kendisi ilave etmiştir. Daha sonra bu “de” eki kendisi için birçok yerde alay konusu olacaktır.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Tremania

Founder of Lectopus

Edebiyata, kitaplara ve yazılan her satıra ilgisi olan Tremania, 5 yaşından beri kitaplarla geçen hayatı boyunca okumaktan hiç sıkılmadı. Okuduğu her kitabın özünden bir parçayı kendinde saklamayı bildi. Halen doktora eğitimine devam eden yazarımız, meraklı okuyucularını içtenlikle selamlamaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.