Bir Kuzey Macerası

Bir Kuzey Macerası

Bir Kuzey Macerası

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

51

Bir Kuzey Macerası Kitap İncelemesi

Jack London’ın Bir Kuzeyin Macerası orijinal adıyla “An Odyssey of the North” kitabı sürükleyici bir başlangıca sahip değildir. Jack London okuyanlarınız bilir, kış ve kar teması betimlemeleri ile bize bu mevsimin soğukluğunu hissettiren Jack London kitabın ilk 15 sayfasında bizleri olayı anlamaya zorluyor. 51 sayfalık bu kitabın kalan 36 sayfalık kısmı ise akıp gidiyor. Kitabı okumaya karar verirseniz kesinlikle bir şans tanıyın derim.

Gelelim kitabın konusuna. İlk 15 sayfada, altın madeni arayan Maden Mühendisi Malemute Kid ve Prince’ın sohbetlerine ortak oluyoruz. Karakterlerimiz, altın işlerini ve bulundukları ortamı konuşarak vakit geçiriyorlar. Bu sayfalardan sahnelerin ve karakterlerin hızlı değişmelerine şahitlik ediyoruz. Yine değişen bir sahnede Malemute Kid ve Prince gazeten buldukların satranç problemi ile uğraşırken birden bulundukları yere ansızın biri giriyor. Kalan sayfalarda ortama giren bu kişinin hayatını, yaşama şeklini doğumundan Malemute Kid ve Prince’ın önüne kadar nasıl geldiğini okuyacaksınız. Naass karakterinin neden buraya geldiğini çok akıcı bir dille öğreniyoruz. Jack London’ın kaleminden okumadan önce Naass hakkında bir iki cümle de ben yazayım. Atalarından gelen bir geleneği, kavgayı neden sürdürmeli diye düşünmesiyle nesillerdir süre gelen kavgayı durdurmayı hedeflemiştir. Ölmüşlerin kavgasını neden yeni doğacaklar sürdürsün ki?

Kitaba Dair

Jack London yazdığı bu eserde intikamını almak için hayatını baştan sona değiştiren bir karakterin yıllar geçtikçe yaşadıklarını ve hayatta bakış açısındaki değişimi etkileyici bir dille anlatmış. Kitaptaki karakter gibi gerçek hayatta insanlar yıllar geçtikçe, yeni insanlar tanıdıkça, yeni yerler gördükçe değişim göstermektedir. Değişen bireyler olarak geçmişimize baktığımızda geçmişte olduğumuz kişiyi veya olduğumuz yeri genelde beğenmiyoruz. Tabi her değişim kesinlikle istenen bir olay değildir. Öyle insanlar karşımıza geliyor ki değişmekten korkuyor ve değişime direniyorlar. Belki değişimi kucaklasalar değiştikten sonra olacağı insanı daha çok sevecek. Değişime direndikleri için bunu hiçbir zaman öğrenemiyorlar. Sizce bir insanın kendini değiştirmesi bir yenilenme midir? Arkadaşlarımıza sen çok değiştin diyerek onların yeni hallerini kabul edemiyor muyuz veya bize bunu diyen insanlar bizim değişimimizi anlayamıyorlar mı? En önemlisi değişime direnmeli miyiz?

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.