Biz

Biz

Biz

Kitap Künyesi

Yazar

Yevgeni Zamyatin

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Distopik

Sayfa Sayısı

222

Biz Kitap İncelemesi

Rus yazar Yevgeni Zamyatin’in 1920-1921 yıllarında kalem aldığı Biz kitabı, ilk olarak 1924 yılında yayımlanmış, distopik eserler arasında ilk sıralara adını yazdırmıştır. Tabi çoğu distopik eser gibi yazıldığı dönemde sakıncalı bulunan eser Sovyetler Birliği’nde ancak 1952 yılında ana dilinde okuyucularla buluşabilmiştir. Biz, kendisinden sonra gelecek olan distopik kült eserleri fazlasıyla etkilemiştir. Hatta Otomatik Piyano isimli eserin yazarı Kurt Vonnegut bu durumu “𝐊𝐢𝐭𝐚𝐛𝐢𝐧 𝐤𝐨𝐧𝐮𝐬𝐮𝐧𝐮, 𝐤𝐨𝐧𝐮𝐬𝐮𝐧𝐮 𝐠𝐮𝐥𝐞 𝐨𝐲𝐧𝐚𝐲𝐚 𝐁𝐢𝐳’𝐝𝐞𝐧 𝐚𝐫𝐚𝐤𝐥𝐚𝐦𝐢𝐬 𝐂𝐞𝐬𝐮𝐫 𝐘𝐞𝐧𝐢 𝐃𝐮𝐧𝐲𝐚’𝐝𝐚𝐧, 𝐠𝐮𝐥𝐞 𝐨𝐲𝐧𝐚𝐲𝐚 𝐚𝐫𝐚𝐤𝐥𝐚𝐝𝐢𝐦.” sözleriyle anlatmıştır.

Gelelim Biz kitabının konusuna. Kitabın geçtiği zamandan tam bin yıl önce bütün yerküre Tek Devlet’in iktidarı altına girmişti. Hakimiyetin sahibi Tek Devlet’i Velinimet yönetiyor, yönetilenlerinde birer numarası bulunuyordu. İşte bu evrene, İntegral isimli aracın mimarı ve Tek Devlet’in matematikçilerinden biri olan D-503’ün günlük tutmasıyla dahil oluyoruz. Böyle bir evrende D-503, bir suç işler. İşlediği suç ne mi? Yeraltı direniş hareketinin bir üyesi olan I-330’a aşık olur. Evet evet, sevmek bu kitapta da suç. D-503, içindeki sevgi yüzünden kadının peşinden giderek bir süreliğine isyan hareketine dahil olur. Kendi benliklerinden koparılmış isimsiz numaraları, tek devlet tek beyin yapısı mantığı ile yönetilen bir toplumu, işleyen bir düzeni, D-503’ün günlüklerinden bir solukta okuyoruz.

Tabi bir solukta dediğime bakmayın siz. İçindeki terimler ve günlük mantığı ile yazıldığı için yarım bırakılmış gibi hissettiren bölümler yüzünden çoğu okur romanı beğenmemektedir. Biz romanı, 1984 veya Cesur Yeni Dünya gibi kitapları etkilemesine rağmen onlar kadar popülerlik sağlayamamıştır.

Yevgeni Zamyatin

Yevgeni Zamyatin (1884-1937), Rus yazar ve eleştirmen olarak bilinir ve distopik edebiyatın önde gelen isimlerinden biridir. Onun en ünlü eseri, “Biz” adlı romanıdır. 

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.