Eugenie Grandet

Eugenie Grandet

Eugenie Grandet

Kitap Künyesi

Yazar

Honoré de Balzac

Yayınevi

Türkiye İş Bankası
Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

194

Eugenie Grandet Kitap İncelemesi

Fransa’nın şarap merkezlerinden biri olan Saumur kasabasında yaşayan Bay ve Bayan Grandet, kızları ve emektar hizmetçisi ile birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler. Ticarete kabiliyeri sayesinde yavaş yavaş zengin olan Bay Grandet, zamanla yaşadıkları bölgenin kilisesini alacak kadar zenginleşmiş ve tüm kasabanın en ünlü kişisi haline gelmiştir. Bu kadar mal varlığına rağmen Bay Grandet oldukça da cimridir ve evinde kendisinden habersiz bir iğne bile alınmasını yasaklamıştır. Evin biricik kızı olan matmazel Grandet’nin de bir banker olan des Grassins’lerin oğlu mu yoksa noter Cruchot’ nun oğlu ile mi izdivaç yapacağı konusu da tüm kasabanın dilindedir. 

Kitaba Dair

Kahramanlarımızın hayatları bu şekilde ilerlerken Bay Grandet’in Paris’teki kardeşi iflas ettikten sonra, ağabeyine bir mektup yazarak oğlu Charles ile Bay Grandet’in evine gönderir. Bu olaydan sonra hiçbir şey eskisi gibi devam etmeyecektir. Zira Charles, Bay Grandet’nin aksine para harcamayı, istediğini satın almayı, gezip tozmayı, geç saatlere kadar uyumayı seven bir kişiliğe sahiptir. Matmazel Grandet’nin de Charles’a gönlünü kaptırmasıyla tümüyle karmaşık hale gelen işler, Bay Grandet tarafından yola koyulması gereken en önemli mesele haline gelmiştir. Ancak Bay Grandet’nin yaşamlarını düzeltmek için yaptığı müdahalaler sonucunda gelişen olaylar hiç de Bay Grandet ve ailesinin umduğu şekilde gerçekleşmeyecektir.

 

Bu eser, yazılan özetin aksine başlı başına bir aşk romanıdır. Hem de günümüzde hiç rastlanmayan, artık masallarda kalmış ve hikayesi dinlendiği zaman kendisine hayran bırakan bir aşkın anlatıldığı kitaptır. Gerçek aşkın ve aşıkların yaşadığı samimiyeti, güveni, hayal kırıklığı ve trajediyi azami derecede okuyucusuna hissettiren eser, aslında cimriliğin de ustaca kaleme alındığı ve cimriliğin de başlı başına bir aşk olduğunu ıspatlamak istercesine irdelenen bir zemin üzerine inşa edilmiş ve yine Balzac’ın ustalıkla realizm ve romantizmi harmanladığı bir başyapıt haline dönüşmüştür. Bu eserde okuyucular Balzac’ın başında aşk rüzgarlarının da estiği senelere tanıklık edebileceklerdir. Öyle ki, bazı eleştirmenler bu eseri Honore de Balzac’ın hiç görmeden sevdiği ve ölümünden kısa bir süre önce evlendiği Bayan Hanka için yazdığını iddia ederken, bazıları da Balzac’ın ‘Sevgili Meleğim’ dediği Maria ismindeki bir bayana ithaf ettiğini ileri sürmektedirler. Ancak yegane karar, yazarımızın hayatını bilen okuyucular için, kendi inisiyatifinde olacaktır.

Çizgi
Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799 da Fransa’nın Tour şehrinde doğmuştur. Bir köylü ailesinden çıkmış olan babası isminin başına asalet işareti olan “de” yi bizzat kendisi ilave etmiştir. Daha sonra bu “de” eki kendisi için birçok yerde alay konusu olacaktır.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Tremania

Founder of Lectopus

Edebiyata, kitaplara ve yazılan her satıra ilgisi olan Tremania, 5 yaşından beri kitaplarla geçen hayatı boyunca okumaktan hiç sıkılmadı. Okuduğu her kitabın özünden bir parçayı kendinde saklamayı bildi. Halen doktora eğitimine devam eden yazarımız, meraklı okuyucularını içtenlikle selamlamaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.