Geçmişe Yolculuk

Geçmişe Yolculuk

Geçmişe Yolculuk

Kitap Künyesi

Yazar

Stefan Zweig

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

52

Geçmişe Yolculuk Kitap İncelemesi

Paulo Coelho’nun üçüncü ve en meşhur romanı Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı, yayımlandığı yıldan bu yana bir çok dile çevrilmiştir. Bundan dolayı bu kitabı mutlaka çevremizdeki çoğu insandan mutlaka duymuşuzdur. En Çok Okunan İkinci Latin Amerikalı Yazar olan Paulo Coelho’nun bu eseri insanların birbirlerine tavsiye etmesi ile klasik bir yapıt haline geldi.

Çevremdeki insanlar ve  konferanslarına katıldığım sayısız girişimcinin de tavsiye ettiği bir kitap olduğu için hemen alıp okudum.Yine bir Stefan Zweig kitabı ile karşınızdayım. Geçmişe Yolculuk kitabında, Satranç ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitaplarında olduğu gibi derin betimlemelerle karşılaşıyoruz.

Geçmişe Yolculuk kitabının konusu ise bir kadın ve adamın birbirlerine olan aşkını, bu aşklarının arasına giren yılların, mesafenin onları nasıl etkilediğini konu alır. Değişen bu koşullar sonrasında geçen zaman onları ne kadar değiştirecek? Birbirleri ile buluşabilecekler mi veya buluşmak onlara iyi gelecek mi? Önlerindeki gelecek, kendi geçmişleri tarafından nasıl etkilenecek? Bu ve daha fazlasının cevabını “Stefan Zweig Betimlemeleri” ile bir solukta okuyacaksınız.

Son olarak şu bilgileri vermek isterim. Stefan Zweig bu eseri hiçbir zaman yayınlamadı. 1920’li yıllarda yazdığı düşünülen bu el yazması 1970’li yıllarda çıkarıldı. Bazı okurlar kitabın sonunun tatmin edici bitmediğini bazıları da bizim hayal gücümüze bağlı bittiğini düşünür.

Belki de bu eser Stefan Zweig’in ölümünden sonra ortaya çıktığı için gerçekten bitirilmemiş olabilir veya Zweig için uygun son aklına yatmamış olabilir. Bu ve bunun gibi durumlarda olay tamamen bizim hayal gücümüze kalıyor.

Kitaba Dair

Geçmişe Yolculuk kitabının konusunda geçen durum, günlük hayatta herkesin karşısına gelmektedir. Bir şekilde iş, eğitim, sağlık veya bunlara benzer herhangi bir durum nedeniyle bazı insanlarla aramıza mesafeler girmektedir. Günümüz teknolojisine rağmen aramıza mesafe giren insanlarla bir şekilde ilişkimiz değişiyor. Bu gibi durumlarda genellikle sevmediğiniz ama burnunuzun dibinde biten insanların gitmesini uzakta olup keşke yanımda olsaydı dediğiniz insanların yanınıza gelmesini istersiniz. Yıllar geçtikçe, mesafeler ve sorumluluklar arttıkça birbirlerini geçmişte tanımış insanlar giderek yabancılaşır.

Kitapta buna benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Birbirlerine tutkuyla bağlı iki insanın farklı kıtalarda olmaları ve I.Dünya Savaşı nedeniyle dokuz yıl birbirlerini görememeleri ilişkilerini etkiliyor. İletişimlerini mektuplarla sağlayarak ilişkilerini güçlü tutmaya çalışıyorlar. Günümüzde ise insanlar en basitinden mesaj, e-mail, telefonla konuşma, görüntülü konuşma, uçakla seyahat gibi imkanları değerlendirmeyerek iletişimi giderek zayıflatıyorlar.

Bu durumlarda en önemlisi iletişim araçlarından birini kullanmasanız bile eski dostlarınızla bir araya geldiğinizde aynı sevgiyi besleyebilmenizdir. Sizsiz geçen yıllarda ne yaşadıklarını bilmeseniz bile sevgilerinin bitmeyeceğinden emin olmalısınız. İşte o zaman insanlar arasına hiçbir şekilde mesafe girmeyecektir. Ne aynı apartmanda oturun ne de farklı kıtalarda…

Çizgi

Stefan Zweig

28 Kasım 1881 tarihinde Viyana’da dünyaya gelen Avusturyalı yazar, küçük yaşlarından beri edebiyat alanında eğitim gördü.
22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da bulunan evinde, karısı ile intihar eden Zweig için Brazilya Devleti resmi cenaze töreni düzenledi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.