İş’te Oyunlaştırma

İşte Oyunlaştırma, Ercan Altug Yılmaz

İş’te Oyunlaştırma

İş’te Oyunlaştırma

Kitap Künyesi

Yazar

Ercan Altuğ Yılmaz

Yayınevi

Ceres

Kitabın Türü

Eğitim

Sayfa Sayısı

184

İş’te Oyunlaştırma Kitap İncelemesi

Dünyada ilginin hızla arttığı “gamification” yani oyunlaştırma  sayesinde iş hayatınızda ve kişisel yaşantınızda karşılaştığınız sorunları kolaylıkla ve eğlenceli bir şekilde çözebilirsiniz. İş hayatınızın her aşamasını kolaylaştırmak, renklendirmek ve eğlenceli hale getirmek için sizde bu dünyaya girmelisiniz. Bu tekniği ve tüm işin sırrını Ercan Altuğ Yılmaz’ın yazdığı İş’te Oyunlaştırma kitabı sayesinde öğrenebilirsiniz. 

Ercan Altuğ Yılmaz’ın yazdığı ikinci kitap olan İş’te Oyunlaştırma kitabı, “5 Level” ve “4 tane Bonus Level” içermektedir. Hayatındaki sorunları oyunlaştırarak çözen herkesin bir solukta okuyacağını düşünüyorum. Kitaptaki konu başlıklarına kısaca değinecek olursak Level 1’de karşımıza oyununun tarihi, dijital oyun ve e-spor konuları geliyor. Bu bölümü okuyup bitirdiğimizde Level 2’ye geçme hakkı kazanıyoruz.

Level 2 ile birlikte “Oyunlaştırmaya Giriş” yapıyoruz. Oyunlaştırma hakkında kısa bilgiler edindikten sonra Level 3’te “Oyunlaştırma Tasarım Teknikleri” konularına giriş yapıyoruz. Bu bölümün en başında,  “Nasıl oluyor da 150’den fazla Pokemon’u çok kısa bir sürede ezberleyebiliyoruz da periyodik tabloda bulunan 118 elementi ezberleyemiyoruz?” sorusuna cevap buluyoruz. İçsel – Dışsal motivasyon kavramlarına değinip akışa dahil oluyoruz.

Son iki level, çoğu öğrencinin sorduğu “Bunu gerçek hayatta nerede kullanacağız?” sorusunun cevabıdır. Bu bölümde bulunan örnekler ve incelemeler sayesinde ilk üç bölümde öğrendiklerimiz aklımıza kazınıyor.

Kitabın son kısmında bulunan “Bonus Level” mantığı adeta bir “workshop” yaparcasına akıp gidiyor.

Kitaba Dair

Bu kitabı okuyarak müşteri ve çalışanlarınız için davranış analizi yapabilecek, sorunlarınızı doğru mekaniklerle oyunlaştıracak, iş hedeflerinize doğru motivasyonlarla ulaşacaksınız. İşte bu kitaptaki her şey gerçek hayatta kullanılanlardan ve yapılan araştırmalardan yazılmıştır. Piyasada bulunan 19 tane oyunlaştırma uygulaması detaylı bir şekilde incelenmiştir. İş’te Oyunlaştırma kitabı ile konunun uzmanından öğrenebilirsiniz.

Hangi sektörden olursanız olun kesinlikle altını çizeceğiniz birçok satır, yıldızlayacağınız birçok sayfa bulunmaktadır. Oyun ile alakam yok o zaman işime yaramaz diye düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz!

Oyun oynamaktan ziyade oyunlaştırmak bir iş modelidir. En basitinden kitapta bulunan “D6 Modeli” ile bir durumu nasıl oyunlaştıracağınızı anlıyor ve hangi sektörde olursanız olun gerçek hayatta kullanıyorsunuz.

Nesiller arası geçişin hızlı olduğu bir çağda yaşadığımız için bu tarz konuları hayatımıza çok hızlı bir şekilde entegre etmeliyiz. Bu ve buna benzer konularda dünyanın ne kadar gerisinde kalırsa ülkemize o kadar zarar veririz. Bu yüzden, bu tarz konulara ilgisi olanlar Oyunlaştırma ve İş’te Oyunlaştırma kitaplarını okuyabilirler. 

Çizgi

Ercan Altuğ Yılmaz

İşine tutku ile bağlı olan Ercan Altuğ Yılmaz, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Netron, Bilge Adam gibi firmalarda eğitmenlik ve danışmanlık yaptı.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.