Mülksüzler

Mülksüzler

Mülksüzler

Kitap Künyesi

Yazar

Ursula K. Le Guin

Yayınevi

Metis

Kitabın Türü

Distopik

Sayfa Sayısı

335

Mülksüzler Kitap İncelemesi

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki Mülksüzler kitabını okuyanlar belki de bu kitabın Ütopya türünde olduğunu söyleyecektir. Kitabı okuduğum zaman Mülksüzler’in, “Distopik Kitaplar” serisinde yer alması gereken bir eser olduğuna karar verdim. Zaten romanda birbirine zıt iki ideolojiye sahip iki dünya bulunmaktadır. Bu iki dünyadan birinde distopik eserlerde gözlemlediğimiz birçok unsur karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca distopya veya ütopya olmasının bir önemi yok, biz nereye çekersek kitap oraya gelecektir.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin tarafından yazılmış, Mayıs 1974’’te yayımlanmıştır. Kitap, Hain Döngüsü adıyla anılan evrenin 6.kitabı olarak geçmektedir fakat bağımsız bir eser olarak da pek çok okuyucu tarafından okunabilmektedir. Yayımlandığı yıllarda ses getiren Mülksüzler, En İyi Roman dalında Hugo ödülünün yanı sıra Locus ve Nebulas Ödüllerini de kazanarak bunu başarabilen az sayıdaki kitaptan biri olmuştur. Kitabın konusuna gelecek olursak;

“Anarres” ve “Urras” adında farklı ideolojiye sahip iki dünya bulunmaktadır. Bir dünyada anarşistler, diğerinde ise kapitalistler hakimdir. İşte hikayemiz de Shevek adından bir Anarresli’nin Urras’a gelmesiyle başlar. Geldiği bu toplumun yapısını ve işleyişini görüyoruz ilk bölümlerde. Anarşist bir toplumdan kapitalist bir topluma geldiğindeki adaptasyon süreci, bu iki toplumun işleyişindeki karşılaştırmalar eminim ki okuyan bireyi geliştirecektir. İşte bu nokta da hikayenin akışından ziyade yaratılan dünyaların işleyişi için bile okunabilir bir kitaptır Mülksüzler.

Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin (1929-2018), Amerikalı bir yazar ve bilim kurgu/fantazi edebiyatının öncü isimlerinden biridir. Edebiyat dünyasında çığır açan eserleri ve derin düşünceye dayalı yazılarıyla tanınır. Le Guin, farklı türlerde yazdığı eserlerle büyük bir çeşitlilik sunmuş ve hayal gücünün sınırlarını zorlamıştır.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.