Otomatik Portakal

Otomatik Portakal, Anthony Burgess

Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

Kitap Künyesi

Yazar

Anthony Burgess

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Bilim Kurgu

Sayfa
Sayısı

171

Otomatik Portakal Kitap İncelemesi

İngiliz yazar Anthony Burgess tarafından kaleme alınan bu roman, yazarın en bilinen eseri olmakla birlikte yirminci yüzyılın kült eserlerindendir. Stanley Kubrick tarafından filmleştirilen eser, bu sayede tanınırlığını daha da arttırmıştır. Kitaptan uyarlanan eserlerde bazen kitap bazen de film ön plana çıkmaktadır ancak Kubrick’in katkılarıyla ve kullandığı nüanslarla filmi izlediğinizde uyarlandığı kitaba olan merakınız artacaktır.
Anthony Burgess kendisine tedavi edilemez beyin tümörü tanısı konulmasıyla yazmaya başlamıştır. Ömrünün son zamanlarında olduğu düşüncesiyle hızlı bir şekilde edebiyat dünyasına atılır ve üretmeye de aynı hızla devam eder. Tanının yanlış olduğu anlaşılana kadar geçen bir yıl içerisinde de tanınan bir yazar olmayı başarmıştır.

Yazarın açıklamasından öğrendiğimiz şekilde Otomatik Portakal ismi İngiliz argosunda kullanılan bir deyişten alınmıştır. Olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamanı gelmektedir. Yazar bu deyişi yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüş ve daha sonrasında bunu hayata geçirmiştir.

Kitaba Dair

Ana karakterimiz Alex yaşadıklarını bizlere aktarmaktadır. Çoğu romanda gördüğümüz anlatımın aksine hikayeyi baştan sona kendi kullandığı argo dille anlatmaktadır. Bu sebeple kendisinden bahsederken de dostunuz Alex demeyi tercih eder ve bizi de kendi hikayesinin içine elimizden tutup sürükler. Üç arkadaşıyla birlikte bir çete kurmuştur ve en büyük eğlenceleri şiddettir. Günlerini süt barında takılıp sonrasında hırsızlık yaparak, birilerini döverek veya bir yerleri kırıp dökerek geçirmektedirler. Alex bu karakterinin yanında klasik müzik sevdalısıdır ve bundan da sıkça bahseder. Kitap boyunca var olan düzene aykırı davranışlar sergileyen bu karakterin düzene uydurulmaya çabalanmasını okuyoruz. Kötü ve iyiyi, doğru ve yanlışı sorgulatan bu kitapta insanların oluşturulan çeşitli sistematik baskı ve yöntemlerle otomatik birer makineye çevrilmesine sert bir eleştiri yapılmaktadır. Otomatik portakal adıyla anlatılmak istenen bu iki bağımsız anlam da aslında kitabı bizlere çok iyi tanıtmaktadır.
Karakterin psikolojik çalkantılarını, olduğu ve dönüştürüldüğü kişiyi, bu uğurda izlenen yolu ne kadar uç durumlarla karşı karşıya kalarak okusak da eleştirilen konuları daha iyi anlatabilmek adına bu yol izlenmiştir. Kitabı okurken biz de ikilemde bırakılıp Alex’i hem sevip hem de ondan hiç hoşlanmıyoruz. Kara mizah kullanılarak işlenen bu hikayede var olması gerektiği dayatılan düzen, bu düzene uyulduğunda diğer kişiler tarafından uygulanan davranışlar gösterilerek okuyucu düşünmeye sevk edilmiştir.

Gezegenimizde yaşayan en gelişmiş canlı olarak bilinen insan, birlikte yaşayabilmek adına yaratıldığı andan itibaren gerek yazılı gerek manevi belirli kurallar koymaktadır. Dünya düzeni olarak adlandırılan bu yaşam biçiminde her insanın aynı kurallar çerçevesinde yaşaması beklenir. Peki bu çerçevenin dışına çıkıldığındaki davranışlar nasıl yargılanmalıdır? Kötülüğün veya şiddetin çözümü nedir? İnsanın içgüdüsel davranışlarının peşinden sürüklenmesi mi otomatik işleyen bir makine haline getirilmesi mi daha kötüdür? İşte bunlar gibi soruları bize sorgulatan bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Çizgi
Anthony Burgess

Anthony Burgess

Asıl adı John Burgess Wilson olan yazar veya bilinen adıyla Anthony Burgess, 25 Şubat 1917 tarihinde dünyaya geldi. İngiliz yazar üniversite eğitimini Manchester Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı ve Sesbilimi bölümünde gördü.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Özlem Korkmaz

Founder of Lectopus

Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Bu nedenle  Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

 Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek olar

 

Bu nedenle

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek ola

ak