Türklerin Tarihi – 2

Türklerin Tarihi – 2

Türklerin Tarihi – 2

Kitap Künyesi

Yazar

Yayınevi

Kitabın Türü

Sayfa
Sayısı

ISBN

Çevirmenin Adı

Türklerin Tarihi – 2 Kitap İncelemesi

Paulo Coelho’nun üçüncü ve en meşhur romanı Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı, yayımlandığı yıldan bu yana bir çok dile çevrilmiştir. Bundan dolayı bu kitabı mutlaka çevremizdeki çoğu insandan mutlaka duymuşuzdur. En Çok Okunan İkinci Latin Amerikalı Yazar olan Paulo Coelho’nun bu eseri insanların birbirlerine tavsiye etmesi ile klasik bir yapıt haline geldi.

Çevremdeki insanlar ve  konferanslarına katıldığım sayısız girişimcinin de tavsiye ettiği bir kitap olduğu için hemen alıp okudum.

Kitaba Dair

Roman, zamanında Endülüs Emevi topraklarında olan İspanya’da başlamaktadır. Endülüslü Çoban Santiago’nun “Kişisel Menkıbesi” uğruna atıldığı maceranın anlatıldığı bu kitap, okuyucularına kendi hayatlarını sorgulatmayı başarıyor. Çobanımız Santiago, kendi “Kişisel Menkıbesi” yolunda karşısına çıkan “Dünyanın en büyük yalanı ne?” ve “Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi insanın kendisine sorması gereken soruları kendi içinde cevaplayıp bizlere de ön ayak oluyor.

Kitabın arkasında yazan “Simyacı’yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.” cümlesine sonuna kadar katılıyorum çünkü kitap, çoğu insana kendini sorgulama fırsatı yaratmaktadır. 

Santiago, yaşadığı topraklardan başka yerleri görmek ve buraları gezmek istiyor. Santiago’nun rahip olmasını isteyen babası oğlunu çok fazla zorlamayarak ona bir miktar para vererek koyun almasını sağlıyor.

Simyacı kitabının ilk sayfalarında yaşanan bu olayla Santiago, “Kişisel Menkıbesi” adına ilk adımı atmış oluyor.

Santiago, kimseyi kendi hayatına karışacak veya kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini söyleyecek bir konuma getirmeyerek bizlere ilham oluyor. Günümüzde toplum baskılarından dolayı çoğumuz bize verilen veya dayatılan seçeneklerden seçim yapıyoruz veya yapmak zorunda oluyoruz. Hayatımızın iplerini elimize alıp kendimizi yönlendirmeliyiz. Toplumda öyle insanlar var ki ipleri eline almayı bırakın, iplerini başkası kontrol ediyor. Hatta o iplerle hayatı elinden alınan bile var. Bunlar gibi olaylarla karşılaştıkça bazılarımız kendi hayatları için şükrediyor bazılarımız da ümitsizliğe kapılıp hayal kurmaktan vazgeçiyor.

Daha iyi bir toplum için hayal kurun, en önemlisi kendimiz için hayal kurmalıyız. İnsanlar ümitsizliğe kapılırsa, herkes kendi ipini kaçırırsa toplum olmaktan çıkarız. Daha iyi bir hayat, daha bir toplum için hayal kurun. Hayaliniz için mücadele edin. Kitapta da dediği gibi “Gerçekten bir şeyi yapmak istiyorsanız, bütün evren sizin yararınız için işbirliği yapacaktır.”

Çizgi

Kitaptaki Bazı Karakterler

Santiago

Çalışkan bir kişiliğe sahip olan Santiago aynı zamanda bir çobandır. Kişisel Menkıbesi’nin peşinden pes etmeksizin koşar.  

Simyacı

Felsefe Taşı’na sahip doğumundan yüzlerce yıl geçmiş güçlü bir simya ustasıdır.  

Fatıma

Santiago’nun Kişisel Menkıbesi uğruna gitmek istemesini destekleyen güzel, alımlı genç bir kadın.  

İngiliz

Kitap okumayı seven, maceraperest, akıllı ama şüpheci bir karakterdir.

Bazı Alıntılar

YAZAR ADINI EKLE!

Paulo Coelho, Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde, 24 Ağustos 1947 tarihinde dünyaya geldi.
Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi Üyesi olan Coelho aynı zamanda sosyal ağlarda en çok takipçiye sahip yazardır.

Yazarın Diğer Kitapları

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Sorularla Türklerin Tarihi – 2

Simyacı kitabında Endülüslü Çoban Santiago’nun “Kişisel Menkıbesi” uğruna farklı topraklara yaptığı macera anlatılmaktadır.  Çobanımız Santiago, kendi “Kişisel Menkıbesi” yolunda karşısına çıkan “Dünyanın en büyük yalanı ne?” ve “Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi insanın kendisine sorması gereken soruları kendi içinde cevaplayıp bizlere de ön ayak oluyor.

 

Kitap konusu bakımından herhangi bir tehlikeli unsur içermemektedir. Bundan dolayı her yaştan okur, Simyacı’yı rahatlıkla okuyabilir. 

Kitap Öndeyiş, Birinci Bölüm, İkinci Bölüm ve Sondeyiş olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Bu dört bölümde toplam 188 sayfadır. Baskı sayısına ve yayınevine göre farklılık gösterebilir.

Kitap konusu bakımından drama, serüven, fantastik kurgu, felsefi öykü gibi farklı kategoriler içerisinde yerini alabilir. Sitemizde ise Simyacı kitabını “Hikaye” kategorisine yerleştirdik. 

Kitap içerisinde geçen olay gerçek bir hikayeyi yansıtmamaktadır. Hatta içerisindeki fantastik unsurlar bulundurmaktadır. 

Kitabın herhangi bir okuma sırası yoktur. Kitabı, yazarın diğer kitaplarından bağımsız bir şekilde okuyabilirsiniz.

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Bu nedenle  Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

 Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek olar

 

Bu nedenle

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek ola

ak