Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Kitap Künyesi

Yazar

George Orwell

Yayınevi

Can Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

152

Hayvan Çiftliği Kitap İncelemesi

George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı hem fabl hem de hiciv tarzında bir romandır. Fabl türü denilince akla hemen Ezop Masalları geliyor ama hiciv çoğu insan için yabancı kalmaktadır. Yazımıza geçmeden önce hemen bilmeyenler için fabl ve hiciv türünü açıklayalım. Hiciv, edebiyat veya sanatta iğneleyici bir şekilde olayı, durumu veya kişiyi eleştiren edebi bir türdür. Fabl ise öykülerde konuşma gibi insana ait özelliklerin insan dışı canlılara veya maddelere aktarılması ile ortaya çıkan bir edebi türdür.

17 Ağustos 1945 tarihinde Birleşik Krallık’da yayımlanan romanda, adından da anlaşılacağı üzere bir hayvan çiftliğinde bulunan hayvanların yaşamları ele alınmaktadır. Burada bulunan ve farklı işler için kullanılan hayvanların başkaldırması ve çiftliği yönetme şekilleri bütün kitap boyunca bize sunuluyor.

Siyasi hicivlerden biri olan Hayvan Çiftliği’nde karşımıza çıkan hayvanlar belirli idolojileri ve siyasal görüşleri ile bizlere, tarihle ilgilenenlere çok tanıdık gelecektir. Belirli güçleri sembolize eden hayvanların çeşitli özellikleri ile karşılaşacaksınız. Mükemmel konuşmacı, yalancı, zeki gibi özelliklere sahip hayvanların işçi sınıfından üst yöneticilere kadar herkesi temsil ettiğini göreceksiniz.

Kitaba Dair

Birleşik Krallıkta yayımlanan bu kitap II. Dünya Savaşına girildiği zaman müttefik devletler kızmasın diye sansürlenen bir kitaptır. Orwell bu romanında SSCB’yi, SSCB’nin kuruluşundan beri olan olayları, Stalin’i kaleme almıştır.

Bizler görüyoruz ki ülkelere yön veren insanların karakterleri yönetim biçimine veya insanlara davranışına ne kadar fazla etki ediyor. Sadece bu kitabı okuyarak bile liderlerin seçiminin önemini kavramak gerekmektedir. Lider olan insanların halkına veya liderlik yaptığı kesime davranışı gün gelip kendisini elbet etkileyecektir.

İşçi sınıfından tutunda en üst düzeye kadar her kesimin verilen karardan etkilendiğini, alınan kararlar sonucunda alt kesim ve üst kesim arasında oluşan makasın giderek açılmasına sebep olan yöneticilerden uzak durulmasına öncülük edecek bir kitap olabilir.Bunlara ek olarak sadece siyaseti değil aynı zamanda Pink Floyd’u da etkileyen bu kitap Pink Floyd’un Animals albümüne esin kaynağı olmuştur.

Hayvan Çiftliği kitabını da 1954 yılında Halide Edip Adıvar çevirmiştir.

Çizgi

Kitaptaki Bazı Karakterler

Napoleon

Romanın en önemli karakterlerinden biri olan Napoleon, domuz bir liderdir.

Snowball

Napoleon’un rakibi olan Snowball, domuz bir liderdir.

Benjamin

Eşek karakter olan Benjamin, yaşlı ve karamsar biridir. 

Boxer

Hayvan Çiftliği’nin en saf ve çalışkan karakterlerinden biridir.

Bazı Alıntılar

George Orwell

George Orwell, asıl adıyla Eric Arthur Blair, 25 Haziran 1903 tarihinde Britanya’nın Motihari, Hindistan’da doğmuş ve 21 Ocak 1950 tarihinde Londra, İngiltere’de vefat etmiş olan ünlü bir İngiliz yazardır. Orwell, 20. yüzyılın en etkili yazarlarından biri olarak kabul edilir.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.