Arayışlar

Arayışlar, Lou Andreas-Salomé

Arayışlar

Arayışlar

Kitap Künyesi

Yazar

Lou Andreas-Salome

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

65

Arayışlar Kitap İncelemesi

Lou Andreas Salomé’nin Arayışlar kitabı, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen ve bir erkeğe teslim olmak istemeyen bir kadının yaşamını anlatmaktadır. Kendini sevdiği erkeğe  bırakmak ile bağımsızlaşması arasında gelgitler yaşayan karakterimizin iç dünyasına dahil olacaksınız.

Adine isimli karakterimiz, Benno Frensderff’a aşık olmuş fakat bir o kadar tutkuyla bağlı olduğu ressamlıktan vazgeçememektedir.   Nişanlandığı Benno ile ayrılıp Paris’e giderek kendi atölyesini kurar. Annesini ziyarete gittiğinde, Benno’yu görmesi, onunla konuşması onu nasıl etkileyeceğini ve içinde geçmişe dair ne gibi düşünceler uyanacağını Salomé’nin kaleminden okuyacaksınız.

Yazarımız kendi hayatından esinlendiği için kitaplarında karşılaştığımız kadın karakterler genellikle güçlü, özgürlükçü ve bağımsız karakterler oluyor. Arayışlar kitabındaki Adine ve Gabriele karakterleri ve diğer kitabı Feniçka’daki Fenya (Feniçka) karakteri kendisinden izler taşımaktadır.

Kitaba Dair

Kitap, 1898 yılında yayımlanmasına rağmen içinde barındırdığı düşünceler günümüzde bile bazı kesimler tarafından anlaşılmamaktadır. Kadınların kendi ayakları üzerinde durması çoğu kesimin gözüne batmaktadır. 

 

Bu coğrafyada ve bu yıllarda, karısının oturacağı zamana, uyuyacağı yere hatta kuracağı hayale bile karışan erkeklerin olduğunu duymak beni sinir ediyor. Bu yüzden kim olursa olsun kendi ayaklarının üzerinde duran, ipleri kendi elinde tutan herkesi gururla her yerde anlatıyorum. İlk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’den tutunda günümüzde meslek sahibi olan kadınlarımıza, ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’den kendi ayakları üzerinde duran bütün insanlar özgürlüğün ve gücün tadını biliyorlardır.

Çizgi

Lou Andreas-Salome

Lou Andreas-Salomé, 12 Şubat 1861 tarihinde Saint Petersburg, Rusya’da dünyaya geldi. Bir Rus generalinin kızı olan Lou, babasının disiplininin aksine biraz daha rahat büyümeyi tercih etti.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.