Şeker Portakalı

Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Kitap Künyesi

Yazar

Jose Mauro De Vasconcelos

Yayınevi

Can

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa
Sayısı

183

Şeker Portakalı Kitap İncelemesi

Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı olarak kabul edilen ve birçoğumuzun bildiği Şeker Portakalı, Brezilya edebiyatının klasiklerindendir. Her yaştan insanın zevkle okuyabileceği bu kitabın konusu şu şekildedir;

Kitapta, yaşına göre oldukça olgun, hayal gücünün sınırları olmayan, küçücük yaşında bile zorluklara katlanmak zorunda kalan bir çocuğun hikayesi anlatılmaktadır. Zeze yaşadığı iyi, kötü bütün anıları en yakın arkadaşı Minguinho adını verdiği şeker portakalıyla paylaşır. Zeze, şeker portakalı fidanının yanında günü kötü geçse bile hep neşe bulur.

Kitaba Dair

Zeze, iş bulmakta zorlanan babası, sürekli çalışan annesi ve beş kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Çevresindekilerden dolayı kendini çok kötü, işe yaramaz ve değersiz gören Zeze, yaramazlıklarından ötürü de sürekli şiddet görmektedir. Artık bunu normal zannetmeye başlar ve dayak yese de pek umurunda olmaz.

Kitap içerisinde Zeze’nin yaşadığı olaylara tanık oluyoruz. Babasının keyfini yerine getirmek için gün boyu ayakkabı boyayarak sigara almaya çalışmasına, ablasına şarkı sözleri almak için yine mükemmel bir çabayla bir bestecinin yanında şarkı söylemesine… Bunun gibi daha birçok içinizi ısıtacak olaylara karşımıza gelen Zeze bazen de güçlüklerle yüzleşmek durumunda kalıyor fakat Zeze’nin bu güçlüklerle başa çıkışı her okuyucuyu derinden etkileyeceğine eminim.

Seri üç kitaptan oluşmaktadır. Şeker Portakalı bu üçlemenin ilk kitabıdır. Diğer kitaplar sırasıyla “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek” kitaplarıdır.

Yorum

Çocuklar büyürken gördükleri, tanık oldukları her şeyden etkilenirler. Geçmişimiz, özellikle çocukluk anılarımız, hayatımıza derin etkide bulunabilir. Özellikle şiddet hafızada uzun yıllar kalabilecek bir travmadır. Çocuklar bunu normal bir şeymiş gibi algılar, büyüdükçe bu şiddeti nesilden nesle aktarırlar.

Herkes kendi çocuğunun psikolojisinden, hayatından sorumludur. Her insanın psikolojisi büyüdükçe gelişir, değişir fakat bu gelişimi ve değişimi yaşarken psikolojimizin etkileneceği şeyleri biz seçemeyiz.

Depresyonun ve stresin belli bir tedavisi olmaması gibi… Mesela depresyonda olan bir insana “Bunu mu takıyorsun kafaya ya da derde bak, boşver gitsin” gibi cümlelerde kurmamalıyız. Bu tarz cümleler onları anlamaya çalışmak değil başımızdan savmaktır. Daha çok empati ve sevgi dolu yaklaşmalıyız. Depresyondaki insanlar da böylece kendini bir çıkmazda gibi değil de her zaman iyileşmenin bir yolu olduğunu hissetmelidir.

Çizgi

Kitaptaki Bazı Karakterler

Zeze

Hikayenin başkarakteri olan Zezé, kitabın anlatıcısıdır.

Portakal Ağacı

Kitabın sembolik bir unsuru olan portakal ağacı, Zezé’nin hayal dünyasının merkezinde yer alır. 

Manuel Valadares

Zezé’nin babası Manuel, ailenin geçimini sağlamak için zorlu çalışma koşullarına dayanmak zorunda kalan biridir.

Gloria

Gloria, ailesine destek olmaya çalışırken aynı zamanda çocuklarını sevgiyle büyütmeye çalışan bir karakterdir.

Jose Mauro de Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos 26 Şubat 1920 tarihinde Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu kasabasında dünyaya geldi. 24 Temmuz 1984’te ölmüştür.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Beste Begül Anaç

Founder of Lectopus

5 Mart 2004 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Beste Begül Anaç, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Halen lise eğitimine Antalya’da devam eden Beste, kitap okumanın ve spor yapmanın yanı sıra çeşitli müzik aletleri çalmakla da ilgilenmektedir. Profesyonel düzeyde piyano çalan Anaç, piyanonun yanında gitar ve kemanda çalmaktadır.

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Bu nedenle  Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

 Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek olar

 

Bu nedenle

ve veya çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dol çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 çünkü neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak

neden çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı

çünkü ve ya ve lakin böylece bundan dolayı 

çünkü 

veçünkü 

çünkü çün çünkü kü 

Başka bir deyişle  Ancak Mesela  Ek olarak 

Ancak Mesela  Ek ola

ak