Mutlu Prens

Mutlu Prens, Oscar Wilde

Mutlu Prens

Mutlu Prens

Kitap Künyesi

Yazar

Oscar Wilde

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

96

Mutlu Prens Kitap İncelemesi

Şehrin ortasında bulunan ve herkesin hayranlıkla baktığı, altından yapılmış bir heykel Mutlu Prens. Şehirdeki herkes onun ne kadar mutlu ve gösterişli olduğundan bahsetmektedir.

Piramitlere uçan yorgun bir kırlangıcın, heykelimizin üstünde dinlenmek istemesiyle bu ikisinin macerası başlar. Kırlangıç heykele herkes gibi imrenirken heykelin aslında çok mutsuz olduğunu fark eder. Mutlu Prens’in mutsuzluğunun nedenini ve mutsuzluğunu gidermek için yaptığı fedakarlıkları Kırlangıç ile beraber görmekteyiz.

Bülbül ve Gül masalında, aşık olan genç bir öğrencinin sevdiği kıza kırmızı bir gül arayıp bulamayışı ve bunu gören bülbülün ona nasıl yardım ettiği anlatılmaktadır. Bülbül, hiç tanımadığı bu çocuğa mutlu olsun diye çok büyük bir fedakarlıkta bulunur.

Mutlu Prens kitabının beni en çok etkileyen masalı, Bencil Dev ;
Kocaman bir bahçesi olan devimiz çocukların bu bahçede oynamalarına izin vermiyor. Bu nedenle uzun bir süre bahçeden kış hiç eksik olmuyor.

Dev daha sonra ne yaptığının farkına varıyor ve bunu telafi etmek için çocukları bahçeye alıyor. Devin bu telafisi gerçekten işe yarıyor mu?

Son masalımız Vefakar Dost. Bu masaldaki ihtiyar su sıçanı, aşk yerine dostluğun önemli olduğuna inanmaktadır.

Dostluğun sadece tek taraflı olduğunu ve bu yüzden kolay olduğunu düşünmektedir. Bu konu hakkında keten kuşuyla konuşan su sıçanına keten kuşu ona katılmadığını söylemektedir. Bu konuyla ilgili ona gerçek bir hikaye anlatmaktadır.

Kitaba Dair

Oscar Wilde’ın Mutlu Prens kitabında fark ettiyseniz her masalda bir fedakarlık bulunmaktadır. Bu fedakarlıklar bazen dostuna bazen sevdiğin insana bazen ise hiç tanımadığın birine…

Askerler, polisler vatan sevgisinin oluşturduğu bir içgüdü ile fedakarlık yapmaya her daim hazırlardır. Bizi seven insanlar; ailelerimiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız…

Her zaman arkamızdadırlar ve bizim için fedakarlıklar yaparlar. Tabii ki biz de onlar için. Sizin için yapılan fedakarlıkların kıymetini bilin.

Peki gerçekten başkaları mutlu olsun diye yapılan fedakarlıklar gerekli midir? Mutlu prens, bülbül, vefakar dost yaptıkları fedakarlıkların sonucunda mutlu olmuşlar mıdır? Örneğin yangın çıkan bir binadaki insanları kurtamak için kendilerini riske atan itfayeciler. Tanımadıkları insanlar için kendi hayatlarını, ailelerini geride bırakmaları çok büyük bir fedakarlık.

İlk kitap incelememi okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Umarım bu kitabı okurken benim kadar etkilenir ve zevk alırsınız.

Çizgi
Oscar Wilde

Oscar Wilde, 16 Ekim 1854 tarihinde Dublin, İrlanda’da doğmuş ve 30 Kasım 1900 tarihinde Paris, Fransa’da vefat etmiş olan ünlü bir İrlandalı yazar, şair ve oyun yazarıdır.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Beste Begül Anaç

Founder of Lectopus

5 Mart 2004 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Beste Begül Anaç, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Halen lise eğitimine Antalya’da devam eden Beste, kitap okumanın ve spor yapmanın yanı sıra çeşitli müzik aletleri çalmakla da ilgilenmektedir. Profesyonel düzeyde piyano çalan Anaç, piyanonun yanında gitar ve kemanda çalmaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.