Küçük Prens

Küçük Prens

Küçük Prens

Küçük Prens

Kitap Künyesi

Yazar

Antoine de Saint-Exupéry

Yayınevi

Fark Çocuk

Kitabın Türü

Çocuk

Sayfa Sayısı

126

Küçük Prens Kitap İncelemesi

Kitabı okuduğunuzda kendi doğrularını bulmak için gezegen gezegen dolaşan Küçük Prens’i tanıyacaksınız, onun bakış açısını anlayacaksınız. Küçük Prens, kitabın ilk sayfalarında olan basit bir olayı herkesten farklı bir bakış açısıyla görebilmiştir. Bu durum bize Antoine de Saint-Exupery’in küçük ama çoğu insandan büyük düşünen bir karakter yarattığını gösteriyor. Fransız yazar ve pilot olan Antoine de Saint-Exupery kitabı yazmakla kalmayıp sulu boyaları ile kitap kapağını kendi tasarlamış, 1943’te yayınlamıştır. Yazarın hayatından esinlendiği düşünülen bu eser dünyada çok satanlar ve çok okunanlar listelerine de girmiştir.

27 bölümden oluşan kitap, çöle düşen bir pilotun karakterimiz ile karşılaşması ile başlamaktadır. Kendisine ait olan güle daha iyi bir imkân sunmak için gezegenleri gezmeye karar veren ve kendi gezegenden ayrılan Prens, birkaç gezegene gider ve buradaki insanların neden böyle davrandıklarını gözlemler. Bu gezegenlerde yaşayan insanlarda amaçsız zenginliği, açgözlülüğü, umutsuzluğu, egoistliği görmüş ve bunların insanlara nasıl zarar verdiğini fark etmiştir. Eser, her ne kadar masal kitabı olarak kurgulanmış olsa da insanların bize yansıttığı bazı zararlı karakteristik özellikleri iyi bir şekilde yansıtmıştır.

Kitaba Dair

Küçük Prens kitapta gülüne faydalı olmak için gezegen gezegen yol alıyor. Çocuklar bizim gülümüzdür fakat onlara yaşattıklarımızla bizler bir arpa boyu yol alamıyoruz. Küçük çocuklar öylesine kötü durumlara maruz kalıyor ki çocukların masumiyeti, vicdanları, zihinlerinin saflığı anında yok oluyor.
Toplumda öyle insanlar var ki herhangi bir çocuğa saygı duymuyorlar. Bu kesimde bulunan çoğu insanın çocukların zekâlarını anlayabilecek seviyede olduğunu veya iyi birer anne-baba olabileceğini düşünmüyorum. Beyinden yoksun bu insanların çocuklara şiddeti, tacizi veya tecavüzü normalleştirmeleri toplumu iyice geri götürmektedir.
Bir arpa boyu yol alamıyoruz derken geri gitmek ise daha da üzücü bir hal alıyor. Güzel insanların, masum çocukların şiddet veya cinsel istismarla hayata gözlerini yumması insanı üzerken bu olayların yaşanmasına göz yumulması daha da üzücü bir hal alıyor.
Ülkene, şehrine, mahallene, hanene, ailene veya kendine bir faydan yoksa zararında olmasın.

Çizgi
Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupery, 29 Haziran 1900 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Aristokrat bir aileye sahip olan Exupéry, erken yaşta babasının kaybetti. Annesi ve dört kardeşiyle birlikte babasının ölümünden sonra giderek yoksullaştı.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.