İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

Kitap Künyesi

Yazar

Sabahattin Ali

Yayınevi

Türkiye İş Bankası
Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

187

İçimizdeki Şeytan Kitap İncelemesi

İçimizdeki Şeytan, üç ana karakterin etrafında dönen bir aşk romanıdır.

Balıkesir’den konservatuvar eğitimi için İstanbul’a akrabalarının yanına gelmiş olan Macide, Macide’yle tanışmadan önce avare ve gamsız biçimde yaşayan Ömer ve bu ikilin imkansız aşkının koruyucusu, güvenilir dost Bedri’yi konu almaktadır. Ömer’in Macide ile tanıştıktan sonraki içinde susturamadığı şeytanı dizginlemek isterken; onun düşünüşleri, savunmaları akıcı bir üslupla anlatılmış.

Parasızlığın oluşturduğu çaresizliğin karakterler üzerindeki etkisinin bir hayli önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Tam da bu sırada Ömer’in ve Macide’nin arkadaşı Bedri imdatlarına yetişir fakat Ömer’in belli bir süre sonra tutumu değişir. Aşkın insana neler yaptırabildiğini bu romandan sonra daha da iyi anlayacaksınız.

Kitaba Dair

Bu kitapta herkesin kendi hayatından bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum. Kitap 1940 yılında yazılmasına rağmen karşılaşılan olaylar benzer. Ömer’in Macide’yle tanıştıktan sonraki hayatı tam bir iyi eş olma arzusudur. Bunu yapabilmek için ise paraya ihtiyaç duymaktadır. Çeşitli kişilerden borç alıp eşine daha iyi bir hayat sunmak ister fakat İçindeki Şeytan tam da bu anda harekete geçer. Olmadık işlere kalkışır ve hayatı bir anda tepetaklak olur. Macide ve Ömer tamamen iki farklı karakter olmalarına rağmen bu aşkı devam ettirmek isterler. Sahiden aşkı yaşamak mı önemlidir yoksa mutlu olmak mı? İşte Macide de bu sorunun cevabını aramakta.

Hayat sizin hayatınız ya içinizdeki şeytanla dost olursunuz ya da onu dizginlemeye çalışırsınız. Türk edebiyatı severler için muhteşem bir kitap. Sonunda bir hayli sarsıldığımı söyleyebilirim. Elinize aldığınızda acaba şimdi ne olacak, Macide yeni yaşamına alışacak mı, Ömer yine ne hallere düşecek diye diye bir çırpıda okuyacaksınız

Çizgi
Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde, Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Türklerin yoğun olarak yerleştiği Eğridere şehrinde dünyaya geldi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Sevgi Güler

Founder of Lectopus

1995 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Liseyi Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Sakarya Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2019 yılında Batman’da görevine başladı. Her bir kitabın farklı bir dünya olduğuna inanıp, öğrencilerine de bu fikri aşılamak için elinden geleni yapıyor. En büyük hedefi ise geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmektir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.