İlk Aşk

Ilk Ask, Ivan Sergeyevic Turgenyev

İlk Aşk

İlk Aşk

Kitap Künyesi

Yazar

Turgenyev

Yayınevi

İletişim

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

111

İlk Aşk Kitap İncelemesi

İlk Aşk, dünyaca ünlü yazar Turgenyev’in en bilinen eserlerinden biridir. Turgenyev, Mart 1860’ta yayınlanan bu hikayede aslında kendi yaşadığı olayları bizlere aktarmıştır. Yazar 16 yaşındayken başından geçenleri 42 yaşlarındayken kaleme alarak bu eseri ortaya çıkarmıştır.

Rus edebiyatında sıkça görüldüğü gibi bu kitapta da derin betimlemeler ve toplumun yaşam biçiminin yansımalarını görüyoruz. Yazarın uzun süre Fransa’da yaşamasından kaynaklı olarak Fransız edebiyatından etkilenmesi de kendisini diğer Rus yazarlardan ayırıyor. 

Kitaba Dair

Parti bitişinde sohbet eden üç arkadaş birbirlerine ilk aşklarını sorar. Ev sahibi ve Sergei Nikolaevitch hikayelerinin ilgi çekici olmadığını söyler ve Vladimir Petrovich’in hikayesini dinlemek isterler. Vladimir hikayeyi daha iyi aktarabilmek için yazmak ister ve bizler de bu yazıyı okuruz. Kahramanımız on altı yaşındayken ailesinin Moskova’daki kır evinde üniversiteye hazırlanmaktadır. Yandaki kulübelerden birine Prenses Zasyekin ve kızı taşınır. Prenses diye hitap edilmesine rağmen maddi durumu iyi olmayan bir kadındır. Vladimir karga avına çıktığı bir gün prensesin kızıyla karşılaşır ve ondan çok etkilenir. Böylece Vladimir’in Zinaida’ya olan aşkı başlamıştır.

Zinaida yirmi bir yaşında, oldukça güzel ve bu güzelliğin son derece farkında olan bir kadındır. Erkeklerin ona olan ilgisini anlamaktadır ve bu durumu kullanmaktan hiçbir zaman çekinmez. Etrafında sürekli farklı karakterlerde ve işlerde erkekler bulunmaktadır. Vladimir de Zinaida ile tanıştıktan sonra bu erkeklerden biri haline gelmiştir.

Vladimir’in ilk aşkını anlattığı bu hikayede tüm karakterler kendisinin gözlemleriyle bize detaylı olarak tanıtılmaktadır. Zinaida ve Prenses Zasyekin’in evinde yaşadığı tüm olayları güçlü betimlemelerle aktararak okuru da hikayesine dahil etmektedir. Zinaida’nın kişiliği hakkında sık sık bilgi vermektedir, kendine olan tavrını ve eylemlerini de yorumlayarak bu karakteri adeta beynimizde şekillendirir. Aile yaşamından, çocukluk anılarından, anne ve babasının kişiliklerinden de sıkça bahsetmekte ve onları bize tanıtmaktadır. Zinaida’nın etrafındaki çeşitli mesleklere mensup erkekleri de gözlemleyip kişilikleri hakkında bize bilgi verir.

Kitap Hakkında

Kitabın akışı boyunca karakterleri tanıyıp, Vladimir’in duygularını ve bu duyguların sebep olduğu davranışlarını okuyoruz. Kitabın sonunda ise aşkının nasıl beklemediği bir biçimde sonuçlandığına şahitlik ediyoruz.

Herkes için ilkler çok kıymetlidir. Acı ya da tatlı ilk aşk hatıraları ise kişinin yaşam boyu aşka bakış açısını şekillendirir ve unutulmazdır. Platonik aşkın insanı büyüttüğünü söylerler. Daha hüzünlü ve zor olan bu durum belki de kişiliğin olgunlaşmasını hızlandırıyordur. Vladimir’in hikayesini ve yaşadığı duygu yoğunluğunu okuyup kendi hatıralarınıza da yolculuk edeceksiniz. Sade bir anlatımla ve yüksek betimlemelerle işlenen bu kitapta hepimiz kendimizden bir şeyler bulabiliriz.

Çizgi
Ivan Sergeyevic Turgenyev

Ivan Sergeyevic Turgenyev

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 9 Kasım 1818’de Rus İmparatorluğu’nun Oryol şehrinde doğmuş ve 3 Eylül 1883’te Paris, Fransa’da vefat etmiş olan önemli bir Rus yazarıdır. Turgenyev, Rus edebiyatının önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir ve romanları, kısa hikayeleri ve oyunlarıyla tanınır.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Özlem Korkmaz

Founder of Lectopus

Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.