Işığın Savaşçısının Elkitabı

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho

Işığın Savaşçısının Elkitabı

Işığın Savaşçısının Elkitabı

Kitap Künyesi

Yazar

Paulo Coelho

Yayınevi

Can Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

155

Işığın Savaşçısının Elkitabı Kitap İncelemesi

Işığın Savaşçısının Elkitabı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun 1997 yılında piyasaya sürdüğü bir kitaptır. Kitapta öndeyiş, sondeyiş ve her sayfada birbirinden bağımsız köşe yazıları bulunmaktadır. Burada bulunan öndeyiş ve sondeyiş yazısı hariç tüm metinler Paulo Coelho’nun gazetede yazdığı köşe yazılarıdır. Kitabın tamamı köşe yazılarından oluştuğu için metinler her sayfanın üçte birini kaplayan bir mizanpaja sahiptir.

1993-1996 yılında Brezilya ve başka ülkelerdeki gazetelerde yayımlanan bu yazılar birbirlerinden bağımsız konuları ele almaktadır. Her bir yazı birbirinden bağımsız konuları ele aldığı için genel olarak verilen mesajlarda farklılık göstermektedir. Bu yazıların tek bir ortak noktası bulunmaktadır. Bu ortak nokta, yazarın “Işığın Savaşçısı” olarak adlandırdığı karakterdir.

Coelho, Işığın Savaşçısı’nı kullanarak çeşitli konulardaki tutumunu bizlere gösteriyor. Genel olarak başarı, yenilgi, kader, hayal, umut, arkadaşlık, sevgi gibi konuları kaleme almıştır.

Kitaba Dair

Çoğu insanın kişisel gelişim kitabı olarak gördüğü Işığın Savaşçısının Elkitabı, rastgele bir sayfa açıp o sayfayı okuduktan sonra düşüncelere dalabileceğiniz bir kitaptır. Bazı insanlarda olay örgüsü olmadığı için bu tarz kitapları sevmezler. Bu yüzden kitabı alacaksanız bu durumu kesinlikle dikkate almalısınız. Kitabın konusunu anlatırken dediğim gibi her metin birbirinden bağımsızdır. Metinlerin içeriklerine tek tek giremeyeceğimize göre burada ufak bir alıntı yaparak bir konuyu ele almak istiyorum.

“Işığın savaşçısı için bir çocuğun gözleri çok değerlidir; çünkü o gözler dünyaya acısız bakabilirler.”

Coelho’nun da belirtiği gibi çocukların gözleri bizler için çok önemli olmalıdır. Çocukların, o gözlerle dünyayı ufacık gördüğünü hatta gerçek dünyayı göremediklerini zannederiz fakat çocuklar dünyayı seyrederken büyüklerin yapmadığı bir şekilde bunu yapıyorlar. Çocuklar dünyayı seyrederken, vicdanlarına yer veriyorlar. Nedendir bilinmez ama insanlar büyüdükçe vicdanlarını kaybediyorlar. Belki de vicdanlarını kullanmamak için özel bir çaba sarf ediyorlar. Toplumda öyle şeyler yapıyorlar ki bu kadar vicdansız, bu kadar gaddar olunmaz diyebiliyoruz.

Hayvanlara, çocuklara, kadınlara veya herhangi bir canlıya yapılan zulümlerin en önemli etkeni bu insanların vicdanlarının sızlamamasıdır. Bu olayların önüne geçebilmek için gerekli olan en önemli şeylerden biri vicdan olduğu için umarım eğitimle, adaletle veya herhangi bir yolla vicdan tamamen yok olmadan müdahale edilir.

Çizgi

Bazı Alıntılar

Paulo Coelho, Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde, 24 Ağustos 1947 tarihinde dünyaya geldi.
Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi Üyesi olan Coelho aynı zamanda sosyal ağlarda en çok takipçiye sahip yazardır.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.