Kara Delikler

Kara Delikler, Stephen Hawking

Kara Delikler

Kara Delikler

Kitap Künyesi

Yazar

Stephen Hawking

Yayınevi

Alfa

Kitabın Türü

Bilim

Sayfa Sayısı

69

Kara Delikler Kitap İncelemesi

Kara Delikler kitabı Stephen Hawking’in kaleme aldığı popüler bilimin gözdesi kitaplardan biridir. Stephen Hawking genelde popüler bilim üzerine yazmaktadır.

Stephen Hawking’in derin düşüncelerinden çıkıp kelimelere dökülen bu kitap 81 sayfadan oluşmaktadır. Kitap aşırı teknik bilgiyle doldurulmadığı için okuyucusu tarafından kolay anlaşılmaktadır.

Kitabın girişinde konuyu hiç bilmeyen kişilerin bile rahatlıkla anlayabileceği basit fizik dersleri verilmektedir. İlerleyen sayfalarda ise kara deliğin merkezine doğru teorik bir yolculuk yapılmaktadır. Stephen Hawking’in gençliğinden yetişkinliğine kadar geçirdiği hayatına da kısaca değinilmektedir.

Kim bilir belki de başına gelen bu talihsiz hastalık onun bu kadar tanınır olmasını sağladı. Birçok kişinin de bildiği üzere kara delikler evrenimizin en ilginç yapıları olarak görülür. Bu kadar gizemli ve az bilinmesi bilim insanlarının ve bazı sıradan insanların dikkatini çekmektedir.

Bu bilim insanlarından biri de Stephen Hawking idi. Stephen Hawking’in kara delik merakının gençliğinden itibaren başladığını Kara Delikler kitabında göreceksiniz.

Kitaba Dair

Kitap, Aristo Fiziğinden Newton Fiziğine oradan da Einstein’ın Genel Görelilik Teorisine kadar hızlı ve sürükleyici bir anlatımı içermektedir. Yazar bu kitapta kara deliklerin ”saçsızlığı” üzerine geliştirdiği farklı metotları sıradan birinin anlayacağı şekilde anlatmaktadır.

Kitap kara delikler konusuna hızlı bir giriş yapıp en kilit noktasında son bulmaktadır. Bu da aslında kitabın bir devamı olduğunu göstermektedir. Stephen Hawking de bizim gibi düşünüp kitabın devamı niteliğinde olan ‘’Ceviz Kabuğundaki Evren’’ , ‘’Kara Delikler ve Bebek Evrenler’’ kitaplarını yazmıştır.

Kara delikler her zaman insanların dikkatini çekmiştir bu konu hakkında yüzlerce kitap yazılmıştır. Stephen Hawking’in yazdığı bu kitabın diğer kitaplara göre en büyük farkı milyonlarca satılmış olmasıdır. Muhtemelen kara delikler hakkında en çok okunan kitapta bu kitaptır. Kitabı anlamak için lise düzeyinde bir fizik bilgisine sahip olmak fazlasıyla yeterli. Stephen Hawking ülkemizde en çok tanınan bilim adamlarından biridir. Başına gelen talihsiz rahatsızlığına rağmen yılmadan fizik çalışmalarına devam etmiştir. Doktorların kısa bir ömür biçtiği Hawking onları şaşırtıp gayet uzun bir süre yaşamıştır.

Çizgi
Stephen Hawking

Stephen Hawking

Stephen William Hawking (1942-2018), İngiliz teorik fizikçi ve kozmolog olarak tanınan bir bilim adamıdır. Özellikle evrenin kökeni, büyüklüğü ve yapısı gibi karmaşık konular üzerine yaptığı çalışmalar ve bilimsel keşiflerle ünlüdür. 

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Veysi Sonkaya

Founder of Lectopus

Makine Mühendisi olduktan sonra çeşitli girişimlerini sürdüren Sonkaya, Lectopus platformunun bir parçası olmuştur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.