Koku

Koku, Patrick Suskind

Koku

Koku

Kitap Künyesi

Yazar

Patrick Süskind

Yayınevi

Can Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

263

Koku Kitap İncelemesi

Patrick Süskind hakkında çok az bilgi olan bir çağdaş yazardır. Alman yazarın ilk romanı olan Das Parfum yani Koku kendisinin başyapıtıdır ve bu roman, yazarı dünya çapında bir üne kavuşturmuştur. Koku, Almanya’nın en önemli dergilerinden birinde dokuz yıl boyunca en çok satanlar listesine girmiştir. 2006 yılında film olarak da piyasaya sürülen roman, çeşitli ödüllerin sahibi olmuştur.

Jean Babtiste Grenouille adlı başkahramanın doğumundan başlayarak tüm hayatını anlatan roman 1700’lü yılların Fransa’sında geçmektedir. Karakterimiz annesinin doğum yaptığı andan itibaren istenmeyen bir bebek olmuştur. Kokusunun olmamasından ötürü süt anneler tarafından da istenmeyen bebek, kendisine bir yuva bulmayı bir şekilde başarmıştır. Koku alamayan süt annesi tarafından bakılan karakterimiz yine de şeytani bulunmaktadır.

Grenouille büyürken yazarın belirttiği üzere dahiyane bir yeteneği olduğunu keşfetmeye başlamıştır, üstün koku yeteneği sayesinde her türlü maddenin kokusunu alabilmektedir. Toprağın farklı kokularını, cam kokusunu, insanların ten kokusunu, kapı kolu kokusunu bile ayırt edebilen bir burna sahiptir.

Yeteneğinin farkına vardıktan sonra kokuları hapsetme isteğiyle dolan Grenouille, bu işi nasıl yapacağını araştırmaya karar vermiştir. Parfüm dükkanında çalışmaya başlamasıyla istediği kokuları üretmeye başlamış ve koku saklama konusunda çeşitli yöntemler öğrenmiştir. Koku saklama tekniklerini öğrenme yolunda kendi kokusu olmadığını fark etmiştir ve dünyanın en güzel kokusunu yapmaya karar vermiştir. Öğretilerle birlikte çeşitli nesnelerin kokusunu hapsetmeyi başaran karakter, yaptığı planları da hayata geçirmeye başlamıştır.

Kitaba Dair

Yazar; anlatımı boyunca Grenouille hakkında şeytani gibi tanımlamalarda bulunmuştur, hatta hayata tutunma sebebinin bile sadece kötülük amaçlı olduğundan bahsetmektedir. Grenouille çeşitli badireler atlatarak geçirdiği yaşam boyunca insanlara karşı sevgi, saygı gibi hisler duymayı becerememiştir. Duygusal gelişimini tamamlayamayan karakter sadece insanlardan tiksinmektedir ve herkesi birer nesne olarak görmektedir.

Kendine yardım eden insanlara minnet duymak yerine onları kullanmaya çalışmaktadır. Kitabın en çarpıcı kısmı olan son bölümü ise kafamızda çeşitli yargılar oluşturuyor. Hayata geçirdiği eylemlerin sebebi içindeki saf kötülük ya da sevgisiz büyümenin bir getirisi olarak iyiliği tanımamak olarak görülebilir. Grenouille gerçekten amacına ulaşabildi mi? Yaptıkları karşısında aldığı geri bildirimler beklediği tepkiler miydi? Tatmin duygusuna ulaşabildi mi? Bu soruların cevaplarına kitabı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Çizgi
Patrick Suskind

Patrick Suskind

Patrick Süskind, Alman yazarı olarak tanınır ve en çok “Koku: Bir Katilin Hikayesi” (1985) adlı romanı ile ün kazanmıştır. Bu roman, dünya çapında büyük bir başarı elde etti ve Süskind’e uluslararası ün getirdi.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Özlem Korkmaz

Founder of Lectopus

Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.