Mavi Tilki

Mavi Tilki, Herczeg

Mavi Tilki

Mavi Tilki

Kitap Künyesi

Yazar

Ferenc Herczeg

Yayınevi

Maarif Basımevi

Kitabın Türü

Tiyatro

Sayfa Sayısı

104

Mavi Tilki Kitap İncelemesi

Daha önceki yazılarımızda Macar Edebiyatı’ndan F. Herczeg’in Bizans isimli tragedyasına yer vermiştik. Bugün de Macar yazar F. Herczeg’in kaleminden çıkan Mavi Tilki isimli tiyatro oyununu ele alacağız. Her şeyden önce bu eseri paylaşmamızla, Herczeg’in dilimize çevrilen üç eserinden ikisi sitemizde yerini almış olacak. Lakin dilimize çevrilen fakat henüz siteye ekleyemediğimiz “Paganlar” eseri ise yakında sizlerle olacak. Lafı fazla uzatmadan eserin incelemesine geçelim.

Ferenc Herczeg’in Mavi Tilki kitabı, dilimize Sadrettin Karatay tarafından çevrilmiştir. Böylece eser, Macar Klasikleri dizisinde 18 numarada yerini almıştır. Mavi Tilki, ilk olarak 1917 yılında Macaristan’da sahneye konulmuştur. Budapeşte dışında pek çok şehirde gösterime girmiştir. Özellikle Viyana, Berlin, Roma, Paris gibi şehirlerde büyük başarılar elde etmiştir. Büyük başarılar elde etmiş olmasının en büyük sebebi eserin, Macar sahne edebiyatının en nükteli komedyalardan biri olmasıdır.

 

Kitaba Dair

Eserde çok fazla karakter olmamasına karşın, var olan karakterler de modern insan tiplerini yansıtmaktadır.  Piyeste, üç ana karakter arasında geçen olaylar dostluk, sadakat, aldatma gibi temalar üzerine kurulmuş ve hicivle tahlil edilmiştir.

Üç perdeden oluşan eserde, ilk perdede evli çiftimiz Pal ve Cecile’in aile dostları Sandor ile imalı, iğneleyici diyaloglar mevcuttur. Devamında, yani ikinci perdede diyaloglarda kimin haklı olduğunu görmemizi sağlayan bir takım olaylar bizi karşılar. Son perdede ise hem ileride ne olduğunu hem de olayların bütünü okuyoruz. Kısa ve öz olan, toplamda 104 sayfadan oluşan bu eseri açıkçası “spoiler” vermeden incelemek mümkün değil. Bundan dolayı perde perde veya olay akışına göre detaylı incelersek eserin büyüsünü bozabiliriz. 

Çizgi

Bazı Alıntılar

Ferenc Herczeg, Bizans, Mavi Tilki, Yazar

Ferenc Herczeg

Ferenc Herczeg, 22 Eylül 1863’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda doğdu. Milliyetçi bir çizgi izleyen Herczeg, 90 yaşında, 24 Şubat 1954 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Yazarın Diğer Kitapları

Bizans, F. Herczeg

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.