Mercan Adası

Mercan Adası

Mercan Adası

Kitap Künyesi

Yazar

R.M. Ballantyne

Yayınevi

Dilset – Zambak

Kitabın Türü

Çocuk

Sayfa Sayısı

139

Mercan Adası Kitap İncelemesi

Mercan Adası, macera kitapları yazarı Robert Michael Ballantyne’ın kitabıdır. İskoç yazar R.M. Ballantyne’ın 1858’de yazdığı Mercan Adası kitabı ülkesinde çok sevilmektedir. Hatta bu kitap en iyi yirmi İskoç romanından birisi olarak seçilmiştir. Bütün dünyada sevilerek okunan yüzyıllık romanda aslında denizci olmak isteyen bir grup gencin maceraları anlatılmaktadır.

Sevimli bir balıkçı kasabasında doğup büyüyen Ralph Rover, ailesinden ve kasabalılardan macera dolu deniz hikâyeleri dinleyerek hayallerini oluşturur. Dolayısıyla büyük denizlere açılmak isteyen 15 yaşındaki Ralph, babasının arkadaşının The Arrow isimli gemisinde miço olarak işe başlar. Bu gemide tanıştığı diğer miçolar Peterkin Gay ve Jack Martin ile birlikte vaktini geçirir. Nitekim fırtınanın başlaması ile mercan adasına vuran The Arrow’dan sadece üç genç miço kurtulur. Adada mahsur kalan bu gençler adadan kurtulabilecekler mi? Her şeyden önce adada onlardan başkaları var mıydı? Ve hepsinden önemlisi mahsur kaldıkları bu adada ne yiyeceklerdi? Bu ve daha fazla sorunun cevabı Mercan Adası kitabında…

Mercan Adaları Nasıl Oluşur?

Okyanus tabanlarında bulunan yanardağların patlaması ile ortaya çıkan adaların etrafını mercan adı verilen canlılar çevirir. Mercanlar patlama sonucu oluşan bu adaların etrafında yaşamaya başlarlar. Mercanların yaşamı bitince üst üste gelerek mercan birikintilerini oluştururlar. Binlerce yıl geçtikten sonra burada oluşan yapılara mercan kayalıkları ismi verilir. Mercan resifleri ise mercan adalarını oluşturur.

Çizgi

R.M. Ballantyne

R.M. Ballantyne (1825-1894), İskoç yazarıdır ve özellikle 19. yüzyılın çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. Eserleri macera, keşif ve karakter gelişimi temalarını içerir ve genç okuyucular için eğitici ve eğlendirici metinler sunar.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.