Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

Kitap Künyesi

Yazar

Daniel Defoe

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

328

Robinson Crusoe Kitap İncelemesi

Herkese merhaba… 2022 yılına girdiğimizden beri paylaşım yapamadım. Okumalarım devam etti ama bir türlü içerikleri hazırlayıp kitapları paylaşamadım. Uzun bir çalışmadan sonra bütün bir yıl boyunca paylaşacağım tüm kitapların planlamasını yaptım. Yaklaşık 100 kitaplık listenin ilk kitabı da görselden anlayacağınız üzere Robinson Crusoe’dur. Lafı fazla uzatmadan kitabın incelemesine geçeyim.

Kitaba Dair

Kitabı okumamış insanlar bile kitaba ismini veren Robinson Crusoe karakterini tanıyordur. Issız ada denildiğinde akla ilk gelen Robinson Crusoe, ailesinin kendisi için planladığı hayatı istemez ve hayallerindeki hayatı yaşamak için evden kaçar. Evden kaçarak denizlere açılır ve çoğu kitap kahramanı gibi hayallerinin peşinden koşmak için elinden geleni yapar. Macera düşkünü bu adam nice fırtınaları, gemisinin batmasını veya diğer bütün zorlukları göz ardı eder. İşin sonunda talihsiz bir kaza sonucu ıssız bir adada mahsur kalır. Tek başına kaldığı bu adada umutsuzluğa kapılmadan yaşama tutunmaya çalışır. Yalnız geçen onca yıl macera dolu yaşantısı otobiyografi tadında bizlere anlatılır.

Akıcı ve sade bir dille okuyucusuyla buluşan bu kitap en çok yayımlanan kitaplar arasına girmiş ve birçok yazara da ilham olmuştur. Tabi her popüler kitap gibi sadece edebiyat dünyasını etkilemekle kalmamış birçok alanda da sayısız esere ilham olmuştur. Hatta Şili’de bulunan adalardan “Isla Más a Tierra “nın ismi 1966 yılında Şili hükümetince “Isla Robinsón Crusoe” olarak değiştirilmiştir.

Daniel Defoe tarafından kaleme alınan bu roman, ilk kez 25 Nisan 1719’da yayımlanmıştır. Yazar, kitabın yayımlandığı yüzyılın önemli konulardan ırkçılık ve sömürgecilik gibi iki konuya da değinmiştir. Aslında bariz olan fakat dile getirilmeyen noktalarda bu konulara parmak basıldığı eminim ki okuyucu tarafından fark edilmektedir.

Çizgi

Daniel Defoe

Daniel Defoe (1660-1731), İngiliz yazar, gazeteci ve tarihçi olarak tanınır ve en çok “Robinson Crusoe” adlı romanıyla ünlüdür. Defoe, İngiliz edebiyatının önde gelen figürlerinden biridir ve erken dönem İngiliz romanının gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.