Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet, William Shakespeare

Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet

Kitap Künyesi

Yazar

William Shakespeare

Yayınevi

Türkiye İş Bankası
Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Tiyatro

Sayfa Sayısı

133

Romeo ve Juliet Kitap İncelemesi

William Shakespeare‘in dünyaca ünlü eseri olan Romeo ve Juliet, iki düşman ailenin birbirine olan aşklarını konu alan bir tiyatro oyundur. Bu tiyatro oyunun 1591-1596 yılları arasında yazıldığı düşünülür. Ayrıca Shakespeare’in esinlendiği kaynak, Arthur Brooke’un 1562’de yayımlanan Romeus and Juliet adlı şiirine dayanır. İlk kez 1594 yılında sahnelenmiş; sonrasında defalarca operaya, baleye ve sinemaya uyarlanmıştır.

Romeo ve Juliet’in olay örgüsü şu şekildedir;
Montaguelerin oğlu Romeo ve Capuletlerin kızı Juliet geçmiş yıllara dayanan düşman ailenin çocukları olmalarına rağmen birbirlerine aşık olurlar.
Bir kargaşa sırasında Juliet’in kuzeni Tybalt Romeo’nun arkadaşını öldürür. Daha sonra Romeo’yu da öldürmeye gelen Tybalt Romeoyla yüzleşir. İntikam hırsının savunma içgüdüsüyle birleşmesinin ardından Romeo Tybalt’ı öldürür. Bu yüzden de Romeo Verona’dan sürülür.
Eş zamanlı ailesi tarafından Kont Paris ile evlenmeye zorlanan Juliet bir çıkış yolu bulmaya çalışır.
Rahiple birlikte bir plan yaparlar fakat bu plan sonucuna varamadan bir engelle karşılaşır.

Romeo ve Juliet’i okumayanlar bile ikisinin hikâyesini bilir fakat her ne kadar bilseniz de kitabı okurken bu böyle miymiş dediğiniz yerler olacaktır. Benim şaşırdığım yerler çok oldu.
Peki, Romeo ve Juliet’in aşkını bu kadar dillere destan yapan neydi? Sonlarının trajik oluşu mu? Yoksa hayatlarından vazgeçecek kadar birbirlerine aşık olmaları mı?
Aslında trajik son diyoruz ama planladıkları gibi Verona’dan kaçsalardı ve bilmedikleri yerlerde geçinmeye çalışsalardı mutlu son olacak mıydı?
Romeo ve Juliet’in sonunu trajikten çok mutlu son olarak görüyorum. Ölümleri, ruhlarını buluşturduğu gibi yıllardır düşman iki aileyi de buluşturuyor.

Kitaba Dair

Romeo ve Juliet, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı gibi destanlardaki aşıkların hiç biri kavuşamamıştır. Acaba bu aşıklar kavuşsalardı destan olur muydu, yoksa kavuşamadıkları için mi destan oldular?

Bence dillere destan aşıklardan olmak için veya aşkınızı kanıtlamak için illa canınızdan olmanıza gerek yok. Bir insan, aşkını yaşarken de kanıtlayabilir. Sevdiğiniz insana onu sevdiğinizi söyleyerek, o mutlu olsun diye çaba göstererek, yaşarken sevginizi belli ederek hatta bir bakışınızla bile karşınızdakine destansı bir aşk yaşatabilirsiniz.

Birlikte gülüp ağlayacağınız, eğlenip sıkılacağınız birini bulmanızı dilerim.
Sevgililer gününüz kutlu olsun.

Çizgi
William Shakespeare

William Shakespeare

William Shakespeare, 1564 yılında İngiltere’nin Stratford-upon-Avon şehrinde doğmuş olan ünlü İngiliz oyun yazarı ve şairdir. Dünya edebiyatının en büyük figürlerinden biri olarak kabul edilir ve Batı edebiyatının en büyük dönüm noktalarından birini temsil eder.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Beste Begül Anaç

Founder of Lectopus

5 Mart 2004 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Beste Begül Anaç, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Halen lise eğitimine Antalya’da devam eden Beste, kitap okumanın ve spor yapmanın yanı sıra çeşitli müzik aletleri çalmakla da ilgilenmektedir. Profesyonel düzeyde piyano çalan Anaç, piyanonun yanında gitar ve kemanda çalmaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.