Beyaz Gemi

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov

Beyaz Gemi

Beyaz Gemi

Kitap Künyesi

Yazar

Cengiz Aytmatov

Yayınevi

Ötüken

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

168

Beyaz Gemi Kitap İncelemesi

Beyaz Gemi, San-taş Vadisinde yaşayan bir çocuğun hayat hikayesini konu almaktadır. Çocuğun annesi ve babası onu küçük yaşta terk etmişlerdir. Babasının beyaz geminin kaptanı olduğuna kendini inandırmıştır. Bu yüzden her akşam eline dürbünü alıp dağ başına çıkar ve Isık Göl’de yüzen beyaz gemiye bakar.

Kırsal bir alanda yaşadığı için ailesin başka kimseyi tanımaz. Vadide sadece üç hane vardır. Birincisinde dedesi ve üvey ninesiyle çocuk; ikincisinde Bekey halası ve onun korucu kocası Orozkul; üçüncüsünde ise tembel işçi Seydahmet ile karısı Gülcemal ve küçük kızları yaşamaktadırlar.

Dedesi çok iyi kalpli bir insandır ve damadı Orozkul’un yanında çalışmaktadır. Orozkul’un karısı olan Bekey çocuğu olmayan bir kadındır. Orozkul bunu Bekey’in suçu olarak bilir ve her akşam içip onu döver. Köydeki tek eğlence Maşin Mağaza denilen, içinde ıvır zıvır dolu bir arabanın köye bir şeyler satmak için gelmesidir. Çocuğun köyde en iyi arkadaşı dedesidir. Onun anlattığı masallara, söylediği sözlere çok önem verir. Anlattığı masallarda Boynuzlu Maral Ana onlar için kutsaldır. Aytmatov, eserini mitoloji ve folklorik unsurlarla zenginleştirmiştir. Bu sayede okuyucunun hayal dünyasını da genişletmektedir.

Kitaba Dair

Aytmatov kitapları Orta Asya kültürünün belki de en iyi yansıtıldığı eserlerdir. Özellikle Beyaz Gemi kitabında gerek masallardaki mitolojik karakterlerle olsun gerek yaşayış biçimiyle olsun Türk kültürünün mistik havasını okuyucuya geçirebiliyor. Romandaki ana karakter olan çocuğun yalnızlığından ve terk edilmişliğinden çok etkilendim. En iyi arkadaşı olan dedesi onu tek anlayandı fakat dedesinin de pek güçlü olmayan karakteri, olaylar karşısında dik duramayışı okuyucuları derinden etkiliyor. Kitapta çocuğun iç dünyası okuyucuya çok iyi geçiyor. Adeta kendinizi o küçük çocuğun yerine koyuyorsunuz. Çocuğun her gün beyaz gemiyi izlemesi aslında babasının o geminin içinde olup, kendisinin balık olarak ona kavuşacağını hayal etmesinden kaynaklanıyor. 

Yan karakterlerden olan Orozkul ise adeta kötülüğün vücuda bürünmüş şekli. Kitabı okurken istemeden de olsa ondan nefret edeceksiniz. Bekey Halaya ise çok üzüleceksiniz. Üslubu ise Cengiz Aytmatov’un her kitabında rastlayabileceğimiz gibi yalın fakat betimleyicidir. Bu sebeple kitabı okuduğunuzda karakterler, doğa, dedesinin anlattığı masallardaki doğaüstü güçler kafanızda canlanacaktır. Kitabın sonu ise hiç beklemediğim bir şekilde bitiyor. Cengiz Aytmatov’dan okumaya karar verirseniz ilk olarak Beyaz Gemi adlı eseri okumanızı tavsiye ederim.

Çizgi
Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov

12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan’daki doğdu. Babası Törökul Aytmatov devlet adamı, annesi Kırgızistan’ın Isık Göl bölgesinde doğmuş Tatar asıllı Nagima Aytmatova da öğretmendir.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Sevgi Güler

Founder of Lectopus

1995 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Liseyi Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Sakarya Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2019 yılında Batman’da görevine başladı. Her bir kitabın farklı bir dünya olduğuna inanıp, öğrencilerine de bu fikri aşılamak için elinden geleni yapıyor. En büyük hedefi ise geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmektir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.