Cemile

Cemile, Cengiz Aytmatov

Cemile

Cemile

Kitap Künyesi

Yazar

Cengiz Aytmatov

Yayınevi

Ötüken

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

80

Cemile Kitap İncelemesi

Hikayemiz ev halkından biri olan Seyit’in olayları anlatmasıyla başlıyor. Seyit; sanatsal becerisi olan, resim yapmayı seven genç bir delikanlıdır. Ayrıca başkarakterimiz olan Cemile’nin kocasının kardeşidir. Cemile ise Sadık ile evlenmiş fakat savaştan dolayı eşini cepheye yollamış genç, güzel, çalışkan ve becerikli bir kadındır. Eşini cepheye yollayan Cemile evde kayınvalidesi ve Seyit ile kalmıştır. Cemile hiç şikayet etmeden bütün işlere koşan hayat dolu bir kadındır. İşte bu özelliğinden dolayı evin küçük çocuğu olan Seyit ona içten içe hayranlık duymaktadır. Hayatına anlam katan biri olarak görmektedir Cemile’yi.

Köyde erkeklerin neredeyse hepsinin cepheye gitmesi nedeniyle savaşa erzak taşıma işi kadınlara kalmıştır. Başta Cemile’nin kayınvalidesi buna karşı çıksa da Cemile küçük Seyit’i de alıp savaşa erzak taşımaya başlar.  Bu sırada savaştan yaralı olarak dönmüş olan Daniyar da onlara yardım etmeye başlar. Daniyar içine kapanık, kimseyle konuşmayan sessiz sakin bir adamdır. Başta Cemile ile anlaşamayacak gibi görünür ama birbirlerinin zıtlıklarından etkilenmeye başlarlar. Gitgide birbirlerinden hoşlanmaya, sevmeye başlayacaklardır. Bu durumu fark eden Seyit önce kızmaya başlar fakat sonradan onlara hak vermeye başlar. Hatta onların birliktelikleri çok hoşuna gitmiş olacak ki  onların birlikte iken olduğu bir anı kağıda döker. Bu sırada savaşta yaralanan cemilenin kocası Sadık hastaneye kaldırılır ve kısa bir zaman sonra köye geri döneceği haberleri köyde çalkalanır. Bu duruma hem Daniyar hem de Cemile üzülmektedir. Bu zorlu durumu Cemile acaba nasıl aşacaktır? 

Kitaba Dair

Cengiz Aytmatov’un ünlü bir yazar olarak tanınmasını sağlayan kitabın Cemile kitabı olduğunu düşünüyorum. Bunu düşünmemi sağlayan neden ise kitabın insanı ahlaki olarak sorgulatmasıdır. Kitabı okuyanlar iki kutba ayrılmışlardır. Bazıları Cemile’nin kalbinin sesini dinlediği için ona destek verirken bazıları ise eşini aldattığı için ona kin gütmektedirler. Belki de verilmesi en zor kararlardan biridir. Gerçek bir id-süperego çatışmasını yaşayan Cemile kalbinin sesini dinleyerek Daniyar ile kaçmıştır. Eseri bugünün şartlarıyla değil o zamanki şartlarla değerlendirmek daha doğru olacaktır. Aslında okuyucuyu, küçük kardeş olan Seyit ile özdeşleştirdim çünkü olaylara dışarı bir gözden yorum yaparak okuyucunun fikirlerinin o doğrultuda gitmesine neden oluyor. Buda birazda olsa okuyucunun fikirlerini etkilemesine sebep oluyor. 

Üsluba gelecek olursak sade bir şekilde yazılmasına rağmen betimlemelere her zamanki gibi önemli ölçüde yer verilerek okuyucunun hayal dünyasını epeyce canlı tutmuştur.  Kitapta Cengiz Aytmatov’un her zamanki öğesi olan bozkır teması işlenmiştir. İşte tamda bu yüzden Cengiz Aytmatov kitapları ilgimi çekiyor. Sizinde Orta Asya kültürüne bir ilginiz varsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Çizgi
Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov

12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan’daki doğdu. Babası Törökul Aytmatov devlet adamı, annesi Kırgızistan’ın Isık Göl bölgesinde doğmuş Tatar asıllı Nagima Aytmatova da öğretmendir.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Sevgi Güler

Founder of Lectopus

1995 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Liseyi Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Sakarya Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2019 yılında Batman’da görevine başladı. Her bir kitabın farklı bir dünya olduğuna inanıp, öğrencilerine de bu fikri aşılamak için elinden geleni yapıyor. En büyük hedefi ise geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmektir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.