İnci

İnci, John Steinbeck

İnci

İnci

Kitap Künyesi

Yazar

John Steinbeck

Yayınevi

Sel Yayıncılık

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

101

İnci Kitap İncelemesi

İnci, Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü John Steinbeck’in Meksika halk hikayesinden esinlenilmiş kitabıdır. Kitapta inci avcısı Kino ve ailesinin yoksullukla geçen hayatları ve zenginliğe kavuşma hayalleri anlatılmaktadır.

Kino’nun bir gün eşi benzeri görülmemiş bir inci bulmasıyla hayatı değişecektir. Bulduğu incinin değeri yoksul hayatını değiştirmeye, doktora veremediği parayı ödeyebilmesine, çocuğuna ve eşine güzel bir gelecek sağlayabilmesine yetecek ve artacak kadardır fakat inciyi paraya çevirme zamanı geldiğinde karşısına bir sürü engel çıkacaktır. Kino’nun bu engelleri aşıp aşamayacağını, kimleri karşısına alacağını bir solukta okuyacaksınız.

Kitaba Dair

John Steinbeck, her zaman olduğu gibi insanlığın en büyük sorunlarından biri olan yoksulluğu edebi dille dramlaştırarak bize sunmuştur. Belki herkesin tatmin olmayacağı bir şekilde sonlanan kitap bizleri güzel bir yolculuğa çıkarıyor.

Steinbeck bir gezi sırasında duyduğu halk hikayesinden etkilenip film çekme kararı almıştır. Yazdığı bu romanı, film romanı olarak yazmıştır. Steinbeck’e göre insanlığın temel fikrini sunan bu kitabı herkes okuyup bir çıkarım yapmalıdır. Hatta yurtdışıdaki bazı okullarda derslerin vazgeçilmez ödevlerinden biridir.

Kino’nun denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci Kino’nun ailesine zenginlik ve yıkım getirmiştir. Gelen yıkımın en büyük sebebi bence Kino’nun çevresinde bulunan insanların inançlı olmamasıdır. Bir insan kendisine ne kadar inanırsa inansın çevresindeki insanların kötü yorumlarını, bakışlarını, düşüncelerini üzerinde hissettiği zaman inancını kaybeder.

Bir insan ne kadar inanıyorsa bu hayatta o kadar vardır. Yaşamak için bir amaca, bu amaca ulaşabileceğimize inanmalıyız. Var olmak için inanmalıyız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle yazımı noktalıyorum.

“Gereğine inandığınız her şeyi yapınız. Başkaları ne derse desin, aldırış etmeyiniz. Kazanırsınız.”

Çizgi

John Steinbeck, 27 Şubat 1902 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi.
1962 yılında edebiyata olan katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.