Tatlı Perşembe

Tatlı Persembe, John Steinbeck

Tatlı Perşembe

Tatlı Perşembe

Kitap Künyesi

Yazar

John Steinbeck

Yayınevi

Sel Yayıncılık

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

261

Tatlı Perşembe Kitap İncelemesi

Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in Tatlı Perşembe adlı romanıyla karşınızdayım. Aslında bir üçlemenin son kitabı olan bu romanda diğer iki kitabın devamını değil ikinci kitaptaki karakterlerin yaşadığı bağımsız olayları okumaktayız.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında hikayenin geçtiği Sardalya Sokağı’ndaki yaşamına geri dönen ana karakterimiz Doc, gittiği halinden çok daha farklı biri olarak dönüş yapmıştır. Sardalya Sokağı da tam olarak bıraktığı gibi değildir. Burada yaşayan bazı insanlar gitmiş yerlerini başkaları almıştır. Sefalet Sarayı’nda yaşayan biri ölmüş, Bear Flag’in ve bakkalın işletmecileri değişmiştir.

Doc savaştan önceki hayatına tekrar uyum sağlamaya çalışır fakat psikolojik olarak pek iyi durumda değildir. Herkesin yardımına koşan ve bu sebeple Sardalya Sokağı sakinleri tarafından çok saygı duyulan ve sevilen bir karakterdir. Savaş öncesinde Batı Biyoloji Laboratuvarı’nda deniz canlıları üzerinde deneyler yapan karakterimiz geri döndüğünde laboratuvarını da yaşadığı sokağı da bıraktığı halinde bulamamıştır. Kendi ruh halini ve laboratuvarını düzeltmeye çalışır. Ahtapotlar üzerinde deney yapıp makale yazmaya karar verir ancak iç seslerini susturamadığı için pek başarılı olamaz. Birbirlerine bağlılıkları son derece yüksek olan Sardalya Sokağı sakinleri için de bu durum kendi problemleri halini alır ve düzeltmek için çeşitli yollara başvururlar.

Kitaba Dair

Sardalya Sokağı sakinleri Doc’un durumunu düzeltmeye çalışırken Fauna isimli karakterin işlettiği Bear Flag’in kapısını Suzy isimli kimsesiz bir kadın çalar. Fauna onun buraya uygun olmadığını söylese de kalmasına izin verir. Sivri dilli ve cahil olarak tanımladığı Suzy’yi de diğer kızlar gibi eğitmek ve adabı muaşeret kurallarını öğretmek istemektedir. Kendisinin de düşündüğü gibi o buraya uygun biri değildir ve öğrenmeyi reddeder. Fauna’nın asıl amacı himayesine aldığı kişilere iyi birer evlilik yaptırmaktır ve Suzy’yi de evlendirmeye karar verir.

Sefalet Sarayı’nda yaşayan Mack dolandırıcılık yapan bir karakterdir. Düzenli olarak laboratuvara gidip Doc ile muhabbet etmekte ve ondan bir şeyler istemektedir.

Kitap boyunca Sardalya Sokağı’ndaki birbirinden farklı birçok karakterin yaşamları ve düşünce yapıları işlenmektedir. Böylece oldukça farklı hayatlarla karşı karşıya kalmaktayız. Her karakteri derinlemesine tanıyıp adeta onlarla beraber o sokağın bir sakini haline geliyoruz. Kitabın başlarında bu bağımsız hikayelerle kafamız ne kadar karışsa da akışta herkesi benimseyip anlayabiliyoruz. Karakterlerin kendi aralarında fikir paylaşımı yaptığı birçok diyalog olmasından kaynaklı aşk hikayesinden bağımsız konulara da yer verilmiş ve farklı düşünceler bizlere sunulmuştur. Birçok ders çıkarıp kendimize bir şeyler katabileceğimiz bir romandır.

Hayatımızda birçok şey değişse de psikolojik çöküntüler yaşasak da dostlarımızın desteğini görmezden gelmemeliyiz. Yalnız kalmayı tercih edebiliriz ya da kimseye ihtiyaç duymadığımızı düşünebiliriz ama bazen birilerinin destek olmasına izin vermek bizi iyileştirecek olan şeydir. Kendi içimizde çözemediğimiz bir şey bizi yaralasa bile bir dostumuz bunu fark edip çözüm için farklı bir açıdan bakmamızı sağlayabilir. Hayatımızda olan insanların kıymetini bilelim ve ne olursa olsun onlara hak ettikleri değeri gösterelim.

Çizgi

John Steinbeck, 27 Şubat 1902 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi.
1962 yılında edebiyata olan katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Özlem Korkmaz

Founder of Lectopus

Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Tatlı Persembe, John Steinbeck

Tatlı Perşembe

Tatlı Perşembe

Kitap Künyesi

Yazar

John Steinbeck

Yayınevi

Sel Yayıncılık

Kitabın Türü

Roman

Sayfa
Sayısı

261

ISBN

978-975-570-643-6

Çevirmenin Adı

Dost Körpe