Oyunlaştırma

Oyunlaştırma, Ercan Altug Yılmaz

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma

Kitap Künyesi

Yazar

Ercan Altuğ Yılmaz

Yayınevi

Abaküs

Kitabın Türü

Kişisel Gelişim

Sayfa Sayısı

309

Oyunlaştırma Kitap İncelemesi

Oyunlaştırma kitabı Ercan Altuğ Yılmaz’ın “Oyunlaştırma” konusunda yazdığı Türkiye’deki ilk kaynak kitaptır. Kitapta oyunun tarihinden hayatımızdaki yerine, güncel uygulamalardaki oyunlaştırmadan eğitimde oyunlaştırmaya kadar birçok konuya yer verilmiştir.

Peki nedir bu oyunlaştırma? Oyunlaştırmayı kısaca tanımlayacak olursak şunları diyebiliriz. Oyunlaştırma, belirli mekanikler üzerine inşa edilmiş bir araçtır ve belirli oyun tasarım teknikleri ile uzun vadeli davranış değişikliği hedeflemektedir. Davranış değişikliği hedeflemesinden anlaşılacağı üzere büyük bir kısmı psikoloji içermektedir.  Oyun ise daha çok eğlence üzerine kurulmuş kuralları olan ve vakit geçirmek için yapılan aktiviteler diyebiliriz. Oyun ve oyunlaştırmanın farkını kitabı okuyunca daha detaylı anlayacaksınız.

Zaten “Oyunlaştırma” kitabının kendisi bir oyunlaştırmadır. Daha kitabın kapağını açmadan oyunlaştırmaya başlıyorsunuz. Bazı bölümlerin sonuna geldiğinizde zar atarak röportajlar kısmına gidip zar sonucunda çıkan röportajı okuyorsunuz. Bu sayede bir çift zar ve akıllıca kurgulanan bir oyunlaştırma ile kitap kendini okutmuş oluyor.

Kitabın son bölümünde farklı sektörlerde yer alan insanlarla oyunlaştırmaya dair yapılan röportajlara yer verilmiştir. Bu röportajlarda oyun oynayarak değil, oyunlaştırarak iş hedeflerine ulaşan insanları görüyorsunuz.

 

Kitaba Dair

Oyunlaştırma konusunu merak edenlerin, hayatlarına oyunlaştırmayı entegre etmek isteyenlerin okuması gereken ilk kitabın “Oyunlaştırma” kitabı olduğunu kesinlikle bilmelisiniz. Ayrıca oyunlaştırma alanından yapılan çalışmaları, etkinlikleri ve en güncel haberleri merak ediyorsanız Ercan Altuğ Yılmaz’ı (@oyunlastirma) takibe almalısınız. Ercan Altuğ Yılmaz’ın seminerlerinden herhangi birine katılırsanız kesinlikle hayatınızdaki her şeyi oyunlaştırmaya başlarsınız.

Çevremdeki insanlarla konuşunca oyun ve oyunlaştırmaya dair çok büyük yanlış anlaşılmalarla karşılaşıyorum. Oyunlaştırmayı, oyun oynatmak sanan eğitimcilerin veya oyunun insanı tembelleştireceğini düşünen velilerin bu düşünceleri beni çok üzüyor. Diğer yanlış anlaşılmalardan biri de bu işi sadece rozet, ödül, puan vererek çözdüklerini düşünmeleridir. 

Verilen rozetin, ödülün veya puanın sonucunda ortaya çıkan davranışı iyi analiz etmek gerekir. İçsel motivasyonu harekete geçirmek hedefi ile doğru oyunlaştırma kurgusu yapılmalıdır. 

Bu işin çok ciddi bir şekilde davranış bilimi ile alakalı olduğunu kavrayabilmek için kesinlikle bu kitapların okunması ve gerekli araştırmaların yapılmasını tavsiye ediyorum. 

 

Çizgi

Ercan Altuğ Yılmaz

İşine tutku ile bağlı olan Ercan Altuğ Yılmaz, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Netron, Bilge Adam gibi firmalarda eğitmenlik ve danışmanlık yaptı.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.