Şölen – Dostluk

Şölen – Dostluk

Şölen – Dostluk

Kitap Künyesi

Yazar

Platon

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Felsefe

Sayfa Sayısı

105

Şölen – Dostluk Kitap İncelemesi

Şölen özgün adıyla Symposion, Platon tarafından yazılmış ve diyaloglardan oluşan bir eserdir. Eserin incelemesine geçmeden önde Symposion kavramından bahsetmek istiyorum. Bu kavram yunan kültüründe bulunan toplumsal bir olgudur. Genellikle akşamüstü başlanıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren bu etkinlik aslında toplantıdır. Gelen misafirler ilk olarak temizlenir sonra yemeğe otururlar. Yemekten sonra bol konuşma ve bol içki olacağı için yemek esnasında içki ve fazla konuşma olmaz. Ziyafet bittikten sonra tören veya şölen olarak görülen “Symposion” kısmı başlar. Toplantıyı ve konuşmayı yönlendirmek amacıyla bir başkan seçimi gerçekleşir ve bu seçilen kişi kimlerin hangi sırayla ve ne kadar konuşacağına karar verir. Belirlenen konu hakkında konuşmalar yapılır. Symposion’a, bir çeşit “Şölen” diyebiliriz.

Kitaba Dair

Platon, bir ziyafet sonrasında felsefeci bir grup erkeğin dostane atışmasını diyaloglar halinde kaleme almıştır. Bu grup içerisinde Sokrates, Alcibiades ve Aristophanes başta olmak üzere daha birçok kişi yer almaktadır. Ortaya atılan “Sevgi” konusunda herkesin görüşleri alınır. Konuşmacılar kendilerine sıra geldiğinde sevgi konusundaki düşüncelerini söylüyorlar. Bir yandan kendi düşüncelerini kanıtlamaya çalışıyor diğer yandan kendin önceki konuşmacılara neden katılıp katılmadıklarını dile getiriyorlar. Böylece bizlerde felsefecilerin sevgiye olan bakış açılarını okumuş oluyoruz.

Felsefe ile ilgilenenlerin kolaylıkla ve severek okuyabileceği bir eserdir.

Ziyafete katılanlar konuyu kendi bakış açısı ile irdelediği için genellikle kendilerini kanıtlamak için devlet, siyaset gibi konularda da örnekler vererek cümlelerini sürdürmektedir. Örneğin katılımcılardan Phaidros, sevenler ve sevilenlerden bahsederken “sevgi besleyen insanların kuracağı bir ordunun veya devletin” en iyi düzen olacağını dile getiriyor. Devamında ise “Karşılıklı sevgi olacağı için birbirlerine karşı çirkin bir hareket yapmayıp sıkı sıkı bağlı olacaklar ve bu sayede ne kadar az olurlarsa olsun sevgiden dolayı güçlü olacaklardır” mesajını veriyor.

Çizgi

Platon

Platon, Antik Yunan filozofları arasında en etkili ve ünlü olanlardan biridir. M.Ö. 427 veya 428 – M.Ö. 347 veya 348 yılları arasında Atina’da doğdu ve öldü. Platon, Sokratik geleneğin önemli bir temsilcisidir ve onun öğrencisiydi. 

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.