Aşkın Psikolojisi

Aşkın Psikolojisi

Aşkın Psikolojisi

Kitap Künyesi

Yazar

Sigmund Freud

Yayınevi

Cem Yayınevi

Kitabın Türü

Psikoloji

Sayfa
Sayısı

90

ISBN

978-605-7995-70-4

Çevirmenin Adı

Leyla Uslu

Aşkın Psikolojisi Kitap İncelemesi

Aşkın Psikolojisi kitabı Sigmund Freud’un yazdığı çalışmaları içermektedir. Sigmund Freud’u bilenler onun yaşadığı dönem içerisinde cesurca fikirlerini söylediğine, milleti dinlemeden çalışmalarına devam ettiğine hakimdir. Yine bu tarz, dört makalenin bulunduğu Aşkın psikolojisi kitabı içerisinde oidipus kompleksi, cinsellik, bekaret tabusu gibi konuları cesurca dile getirmiştir Freud. Kitapta yer alan bu makalelerde teknik terimlerin bol, anlatımın ağır, önceki çalışmalara atıfların da bulunduğunu söylemem gerekir. Kitabın ince olmasına aldanarak hemen bitirebileceğinizi düşünmemeli, sindire sindire okumaya hazır olmalısınız. Freud’un “Aşk” kavramına psikanaliz çerçevesinden baktığını, anlattığı şeylerin günümüzdeki aşk kavramından farklı olduğunu hatta bazı düşüncelerine katılmayabileceğinizi göreceksiniz.
Örneğin kitap içerisinden Freud’un “𝐄𝐫𝐤𝐞𝐤𝐥𝐞𝐫 𝐬𝐞𝐯𝐝𝐢𝐤𝐥𝐞𝐫𝐢𝐧𝐝𝐞 𝐚𝐫𝐳𝐮𝐥𝐚𝐦𝐚𝐳𝐥𝐚𝐫, 𝐚𝐫𝐳𝐮𝐥𝐚𝐝𝐢𝐤𝐥𝐚𝐫𝐢𝐧𝐝𝐚 𝐢𝐬𝐞 𝐬𝐞𝐯𝐦𝐞𝐳𝐥𝐞𝐫.” cümlesi dikkatimi çekti. Tabi Freud bu önermesini gerekçeleriyle açıklasa da eminim ki bazılarımız düşünceyi doğru bulacak bazılarımız da bu düşünceye katılmayacaktır.

Sigmund Freud

Sigmund Freud 6 Mayıs 1856’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda doğdu. Ardından Viyana Üniversitesi’nde tıp eğitimine başladı. 23 Eylül 1939’da Londra’da öldü. 

Yazarın Diğer Kitapları

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.