Psikanalize Giriş: Nevrozların Genel Kuramı

Psikanalize Giriş: Nevrozların Genel Kuramı

Psikanalize Giriş: Nevrozların Genel Kuramı

Kitap Künyesi

Yazar

Sigmund Freud

Yayınevi

Cem Yayınevi

Kitabın Türü

Psikoloji

Sayfa
Sayısı

90

ISBN

978-605-7995-70-4

Çevirmenin Adı

Leyla Uslu

Psikanalize Giriş: Nevrozların Genel Kuramı Kitap İncelemesi

Sigmund Freud’un Kitapları konseptimizin son kitabıyla karşınızdayım. Freud’un yaptığı çalışmalar ve yazdığı eserlerin tamamını okumaya veya anlamaya ömrüm etmeyeceği için aldığım setteki kitapları konsepte uydurarak ve bilmediklerimi araştırarak sizlere aktarmaya çalıştım. Son olarak, Freud’un paylaştığım kitapları tek tek satıldığı gibi set halinde de satılmaktadır. Aldığım setin içerisinde 10 kitap vardı lakin tasarım gereği 8 kitabı sizlerle paylaştım. Kitapların, psikoloji ile alakası olmayanlar veya psikoloji okumaya başlamak isteyenler için ağır olacağını ama psikoloji ve Frued ile ilgilenenler için bilgilendirici, zevkli ve tatmin edici olacağını söylemem gerekir.

Nevrozların Genel Kuramı

Şimdi gelelim son kitabımızın incelemesine. Psikanalize Giriş Nevrozların Genel Kuramı kitabı, Psikanalize Giriş kitaplarının üçüncüsü olarak nitelendirilmektedir. Bu kitapların Freud’un derslerinden elde edilen notlar olduğunu dile getirmiştim. Yani “Hatalı Eylemler” ve “Rüya” derslerinden sonra Nevrozlar üzerine de toplam 13 bölümlük ders notları kitap haline getirilmiştir.

Bu kitapta isminden de anlayacağımız üzere “Nevrozların Genel Kuramı” anlatılmaktadır. Nevrozların ne olduğu, belirtileri, belirtileri nasıl yorumlayacağımızı, psikanalizin psikiyatri ile ilişkisini ilk bölümlerde okuyoruz. İlerleyen bölümlerde bireylerin cinsel yaşamı, libidosu, korkusu ve kaygısı gibi konular incelenmektedir.

Çizgi

Sigmund Freud

Sigmund Freud 6 Mayıs 1856’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda doğdu. Ardından Viyana Üniversitesi’nde tıp eğitimine başladı. 23 Eylül 1939’da Londra’da öldü. 

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.