İtiraflarım

İtiraflarım

İtiraflarım

Kitap Künyesi

Yazar

Tolstoy

Yayınevi

Dorlion

Kitabın Türü

Deneme

Sayfa Sayısı

76

İtiraflarım Kitap İncelemesi

İtiraflarım kitabı Tolstoy’un varoluş amacını sorguladığı, içini döktüğü ve kısa bir otobiyografi kitabı olarak görülebilir. Bu kitap yaşama nedenini arayan Tolstoy’un bu düşüncelerini bizlere aktarmış halidir. Bir arayış, sorgulayış olduğu için Tolstoy ile beraber düşünüyor, bazı bulgulara ortak olup bazı yollarda ayrılıyoruz. Varlık sebebini sorgulayan Tolstoy, sürekli bir düşünme halinde olduğu için cümleler ağır gelebilir.

Düşünmeye, cümleleri kafanızda tartmaya odaklandığınız için bu kitabı hikaye kitabını okuduğunuz hızda okuyamazsınız. Derin düşüncelere dalan Tolstoy intihardan tutun da günlük yaşamdan alınan mutluluğa kadar her türlü duruma değinerek neden yaşadığını, ne amaçla hayatına devam ettiğini sorguluyor. Bu sorgulama sırasında intihar etmeyi bile tartan Tolstoy bu işi dört seçeneğe kadar indirip kendine çıkış yolu bulmaya çalışıyor. Arayışını bilim dallarına kadar sürdürüp aradığını bulamadığını dile getiren Tolstoy’un nasıl ümitsizliğe kapıldığını görüyoruz. Tolstoy’un 1879-1880 yıllarında yazdığı İtiraflarım, 1882 yılında yayımlandı fakat Ortodoks Kilisesi tarafından sansürlendi.

Kitaba Dair

Tolstoy gibi her insan da belirli zorluklarla karşılaştığında hayatı sorgular. Kimisi kendine bir amaç bulup hayatını buna adar kimisi de boşluğa düşer. Bazıları kısa vadeli amaçlarla sürekli kendine uğraş edinir fakat hayatta öyle bir an gelir ki ipleri elinden kaçırır ve boşluğa düşer.

Herhangi bir insan karşısına çıkan zorluklar ne olursa olsun aşabilecek seviyededir. Herkesin zorluğu taşıyabileceği kadardır. Mutlaka zorluklarınızı aşacak, amacınıza ulaşacaksınız. Bunu yaparken olabildiğince kendinizi boşluğa bırakmayın. Bunun yerine iplerin sizin elinizde olduğunu hatırlayın. Kontrol sizde olacağı için bu zorlukları elbet aşacaksınız. Bunun için gerekli olanı bulun. Belki yeni bir yöntem, belki bir arkadaş, belki para hatta belki de yeni bir amaç.

Ama ne olursa olsun elinizden giden iplerin arkasından bakmayın. Ne olursa olsun elinizden kaçan ipleri boynunuza dolamayın.

Çizgi

Lev Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy, zengin bir ailenin çocuğu olarak 9 Eylül 1828 tarihinde dünyaya geldi. 
82 yaşındayken, 1910 yılında kışın ortasında Astapovo tren istasyonunda ölü bulundu. Ölüm sebebini zatüre olarak belirtildi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.