Ay Işığı Sokağı

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig

Ay Işığı Sokağı

Ay Işığı Sokağı

Kitap Künyesi

Yazar

Stefan Zweig

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

92

Ay Işığı Sokağı Kitap İncelemesi

Stefan Zweig’ın Ay Işığı Sokağı adlı kitabında üç adet hikaye yer almaktadır. Bu üç hikaye de betimlemeleriyle o anı yaşıyormuşuz gibi hissettiriyor.

İlk hikaye olan Ay Işığı Sokağı, bir adamın Ay Işığı Sokağında yürürken güzel bir kadının sesine doğru ilerleyip kendini bir barda bulmasıyla başlıyor. O sırada oraya gelen bir adam bardaki şarkı söyleyen kadınla tartışmaya başlıyor. Kadın onu aşağılıyor, daha sonra kadının sesine hayran kalıp gelen adam rahatsız olup dışarı çıkıyor. Adam arkasından gelip o kadının aslında eski karısı olduğunu ve aralarında geçen olayı anlatıyor.

Leman Gölü Olayı’nda gölde bulunan bir yabancı adamın savaşta başına gelenler, nerden geldiği ve nereye gitmesi gerektiği konusunda tartışmalar yapılıyor. Loperella da ise geçimini zor sağlayan taşralı bir kızın büyük bir malikanede hizmetçi olarak işe alınmasıyla ve malikanenin sahibi kadının kocası olan çapkın Baron ile neler yaşadığı anlatılmaktadır.

Ay Işığı Sokağı kitabı, intihar eden Stefan Zweig’in hikayelerinde bulunan belirsizliği ve betimlemeleri ile insanı düşündüren yazımı ile ilginç ve okunabilir olduğudur. Herhangi bir Stefan Zweig eseri okuduysanız ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. Umarım siz de zevk alırsınız.

Çizgi

Stefan Zweig

28 Kasım 1881 tarihinde Viyana’da dünyaya gelen Avusturyalı yazar, küçük yaşlarından beri edebiyat alanında eğitim gördü. 22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da bulunan evinde, karısı ile intihar eden Zweig için Brezilya Devleti resmi cenaze töreni düzenledi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Beste Begül Anaç

Founder of Lectopus

5 Mart 2004 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Beste Begül Anaç, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Halen lise eğitimine Antalya’da devam eden Beste, kitap okumanın ve spor yapmanın yanı sıra çeşitli müzik aletleri çalmakla da ilgilenmektedir. Profesyonel düzeyde piyano çalan Anaç, piyanonun yanında gitar ve kemanda çalmaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.