Olağanüstü Bir Gece

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig

Olağanüstü Bir Gece

Olağanüstü Bir Gece

Kitap Künyesi

Yazar

Stefan Zweig

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

122

Olağanüstü Bir Gece Kitap İncelemesi

Stefan Zweig psikolojik temelli kitaplarıyla bilinen bir yazardır. Sigmund Freud’dan etkilendiği bilindiği gibi kitaplarında da psikanaliz yöntemini adeta yazdığı karakterlere uygulayarak onların iç dünyasını bize yansıtmaktadır. Olağanüstü Bir Gece; yazarın çok bilinen kitaplarından biri olmakla birlikte kitap bittiğinde bu tanınmışlığın hakkını verdiğini görüyoruz.

Adını öğrenemediğimiz karakterimizin bir gecede başından geçen olayları yazmaya karar vermesiyle, karakterin kendi anlatımıyla yaşadıkları bize sunulmaktadır. Tesadüfen yaşanan ve kimseye anlatmadığı olay örgüsünü yazarak geride bırakmak ve kendi içinde çözümleyebilmek için kelimelere dökmeye karar verir. Derinden sarsıldığı ve kendisini bulmasını sağlayan bu olayları sırasıyla bize aktarmaktadır.

7 Haziran 1913 tarihinde karakterin Viyana’da bir faytona binmesiyle olay örgüsü başlar. Karakterimiz öncelikle geçmiş yaşantısından ve buna bağlı yaşadığı duygu kaybından bahsetmektedir. Arabacının at yarışlarını hatırlatmasıyla yarışı izlemeye karar verir. Tribünde gördüğü bir kadınla ilgili kurduğu zihinsel oyunun sonunda başkasının olan bir kupona el koyarak sahip olmaktadır. Kuponun sonucuyla beraber karakterimizdeki değişim bizlere aktarılır.

Kitaba Dair

Karakterimiz yaşadığı bu olağanüstü geceden önce içinde bulunduğu hissizliği dile getirmektedir. Hissiz olduğu zamanlarda sadece nefes aldığını ve aslında yaşamanın bu olmadığını söylemektedir fakat o zamanlarda da insanları rahatsız etme ve onlarla alay etme dürtüsünü açıkça görmekteyiz. Kendi içsel çatışmalarını bize yansıtırken çeşitli duyguları yaşama isteğinden de bahseder. Yaşadığı olaylar silsilesiyle karakterimiz heyecan duymaya ve hissetmeye başlamaktadır. Kötü arzu ve tutkularının olduğunu fark etmesine rağmen hissedebildiği için bu duyguların peşinden gider. Yaşadığını hissetmeye başladığı andan itibaren başından geçen olaylarla birlikte çeşitli duygu değişimlerini bize detaylarıyla anlatır.

Altını çizdiğim birçok cümlenin bulunduğu bu kitap sayesinde kendi iç dünyamıza dair gerçeklerle yüzleşiyoruz. Yaşadığımız olaylara karşı verdiğimiz tepkiler, yaşamdan aldığımız zevk, gerçek hislerimizi ne kadar yansıtabildiğimiz gibi etkenler psikolojik sağlığımızı son derece etkiliyor. Kişinin kendi psikolojisinden kaynaklı davranışları, çevresindeki insanların psikolojisine dolaylı yoldan etkilerde bulunsa da ciddi zararlar verebiliyor. Öncelikle kendimizi anlamaya başlayarak insanlarla olan empatimizi geliştirebilir ve daha sağlıklı ilişkiler kurabiliriz. Zıt duygular arasında dans eden karakterimizle beraber kendi duygularımızı da sorgulama yoluna itiliyoruz. Kendini bulabilmenin önemini anlatan bu kitabın duygu betimlemeleri sayesinde belki biz de kendimizi anlama yolunda adımlar atmaya başlayabiliriz.

Çizgi

Stefan Zweig

28 Kasım 1881 tarihinde Viyana’da dünyaya gelen Avusturyalı yazar, küçük yaşlarından beri edebiyat alanında eğitim gördü.
22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da bulunan evinde, karısı ile intihar eden Zweig için Brazilya Devleti resmi cenaze töreni düzenledi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Özlem Korkmaz

Founder of Lectopus

Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.