Clarissa

Clarissa, Stefan Zweig

Clarissa

Clarissa

Kitap Künyesi

Yazar

Stefan Zweig

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

177

Clarissa Kitap İncelemesi

Stefan Zweig’in 1981 tarihinde ortaya çıkan ve yayıncısı tarafından tamamlanan Clarissa, anlayacağınız üzere Zweig’in sonunu bitirmediği bir kitaptır.

Karakterimiz Clarissa, manastırda okuyan ve pek arkadaşı olmayan çekingen bir kızdır. Clarissa’nın babası saygı duyulan, çok disiplinli bir asker hatta disiplininden ötürü kızına bile fazla yakın olmayan biridir. Clarissa’nın abisi Eduard ise babasının yolundan ilerleyen, babası gibi olmak isteyen genç bir askerdir.

Clarissa hoşlanmadığı manastırdan babasının bazı sorunları nedeniyle mezun olamadan ayrılmak zorunda kalıyor. Daha sonra Viyanalı ünlü bir sinir hastalıkları uzmanının yanında çalışmaya başlar. Oradan da gittiği başka bir kongrede Fransız öğretmen Leonard ile tanışır. Birbirlerine aşık olurlar. Clarissa hiç olmadığı kadar mutlu iken birinci dünya savaşı başlar. Clarissa ve Leonard ayrılmak zorunda kalırlar; ikisi de kendi memleketine dönmek durumunda kalırlar. Leonard savaşa katılır. Clarissa aşık olduğu adamdan hamile olduğunu öğrenir fakat bu adam aynı zamanda düşman memlekettendir. Subay babasını hayal kırıklığını uğratmak istemez ve bebeği aldırmakla doğurmak arasında kalır. Bu zor yıllarda özellikle de Birinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle Clarissa oldukça zorlu günler geçirir.

Kitaba Dair

Birinci Dünya Savaşı döneminde bizzat yaşamış olan bir adamın, bu dönemi genç bir kadının gözünden anlatması beni çok etkiledi açıkçası. Her ne kadar kitabın konusu kurgu da olsa, Birinci Dünya Savaşı’nın gerçekten oluşu ve bu zorlukların elbet yaşanmış olduğu gerçeği hepinizi etkileyecektir.

Clarissa’ya üzüldüğüm anlar çok oldu fakat ben, ne olursa olsun Clarissa’nın çok güçlü bir kadın olduğunu düşünüyorum. Babasından ilgi görmüyor olsa bile sırf babası üzülmesin diye hayatının aşkından vazgeçişi de bunu kanıtı. Kitabın sonunu bilmesem de hayatı boyunca Leonard’ı sevdiğini ve özlediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Yarım kalan bir kitabı niye okuyayım ki diye düşünebilirsiniz fakat her ne kadar sonu olmasa da bence kesinlikle okumaya değer bir kitap. Size çok şey katacağına inanıyorum.

Çizgi

Stefan Zweig

28 Kasım 1881 tarihinde Viyana’da dünyaya gelen Avusturyalı yazar, küçük yaşlarından beri edebiyat alanında eğitim gördü. 22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da bulunan evinde, karısı ile intihar eden Zweig için Brezilya Devleti resmi cenaze töreni düzenledi.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Beste Begül Anaç

Founder of Lectopus

5 Mart 2004 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Beste Begül Anaç, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Halen lise eğitimine Antalya’da devam eden Beste, kitap okumanın ve spor yapmanın yanı sıra çeşitli müzik aletleri çalmakla da ilgilenmektedir. Profesyonel düzeyde piyano çalan Anaç, piyanonun yanında gitar ve kemanda çalmaktadır.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.