Beyaz Diş

Beyaz Diş

Beyaz Diş

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

281

Beyaz Diş Kitap İncelemesi

Uzun bir aradan sonra “Jack London Kitapları” serimize devam ediyoruz. Serinin 7. kitabı olan “Beyaz Diş” ile sizlerleyim. Jack London’ın kaleme aldığı ve en popüler eserleri arasında gösterilen Beyaz Diş orijinal adıyla White Fang, İlk olarak 1906 yılının Mayıs ayından Ekim ayına kadar seri halinde “The Outing Magazine” adlı dergide yayınlanmıştır. Aynı yılın ekim ayında kitap haline getirilmiştir. Ülkemizde ise farklı yayınevleri tarafından basılarak popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Kitaplarındaki kurt, köpek gibi canlıları, sanki onlarla iletişim kurmuşçasına bizlere aktarabilen Jack London bu kitapta da bizi şaşırtmıyor. Birçok yazar gibi kitaplarına kendinden birer parça koyan London’ın, Beyaz Diş kitabında Klondike’da edindiği tecrübe ve gözlemlerine yer verdiğini görüyoruz. Kitap içerisindeki olaylar farklı bölgelerde geçse de iklimin ve coğrafyanın şartlarını bize hissettirir.

Kitaba Dair

Kitabımıza ismini veren Beyaz Diş, yarı köpek bir anne ile kurt bir babanın yavrusudur. İşin içine gen aktarımı girince haliyle aynı anne babadan bile olsanız kardeşlerinizden farklı olabilirsiniz. İşte bizim Beyaz Diş, kardeşlerinden farklı olarak dünyaya gelmişti. Belki tüylerinin rengi farklıydı fakat kardeşlerinden daha uzun ömürlü olacağı ve sağlam bir yapıda olduğu kesindi.

Aslında kitabın konusunu “Bir köpeğin doğumundan sonra başına gelen olayların karakterine etkisi, sahibi her değiştiğinde yeni girdiği ortama ve sahibinin karakterine adapte olmaya çalışması” gibi bir cümle ile anlatabilirim. Kuracağım bu ve bunun gibi cümleler kitabın konusunu anlatmaya yeterli olabilir fakat içeriği kadar kaliteli olmayacağı için ilgi çekmez. Olayların akışı, Beyaz Diş’in kaderi, sahiplerinin ona davranışları, sevginin bir köpek üzerindeki etkisi en önemlisi ise Jack London’ın bunları size aktarma şekli için bu kitabı okumalısınız diye düşünüyorum.

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.