Demir Ökçe

Demir Ökçe

Demir Ökçe

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Distopik

Sayfa Sayısı

320

Demir Ökçe Kitap İncelemesi

Paulo Coelho’nun üçüncü ve en meşhur romanı Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı ile karşınızdayım. Simyacı, yayımlandığı yıldan bu yana bir çok dile çevrilmiştir. Bundan dolayı bu kitabı mutlaka çevremizdeki çoğu insandan mutlaka duymuşuzdur. En Çok Okunan İkinci Latin Amerikalı Yazar olan Paulo Coelho’nun bu eseri insanların birbirlerine tavsiye etmesi ile klasik bir yapıt haline geldi.

Çevremdeki insanlar ve  konferanslarına katıldığım sayısız girişimcinin de tavsiye ettiği bir kitap olduğu için hemen alıp okudum. Geçtiğimiz günlerde, “Distopik Kitaplar” serimizin 4 kitabını paylaştım. Uzun bir aradan sonra bu serinin 5. kitabını inceleyip sizlerle paylaşıyorum.

Kitaba Dair

Jack London’un Demir Ökçe kitabı ilk olarak 1908’de yayınlandı. Kitabın arka kapağında bu kitap için “…distopya edebiyatının ilk örneği olarak kabul edilir.” yazmaktadır. Farklı distopik kitaplarda da “Distopya’nın ilk örneği” gibi ibareler olduğu için bu konuyu bir blog yazısında yazmak istedim. O yüzden bu kısmı başka bir zaman detaylı bir şekilde konuşabiliriz. Şimdi kabaca kitabın konusuna ve kısa incelemesine geçelim.

Çoğu kitapta olduğu gibi bu kitapta yazıldığı yıldan yüzlerce yıl sonrasını bizlere bugünmüş gibi hissettirmektedir. Jack London’ın kaleme aldığı Demir Ökçe, ezenleri ve ezdiklerini, bunlara seyirci kalanları, üstünü örtenleri, ezilmeye alışanları bize aktarmaktadır.

Bir akşam yemeğinde Ernest Everheard’ün birkaç kişi ile düşünce yarışına girer. Avis, bu düşüncelerin çarpıcı gerçekliğinden etkilenir ve Ernest’in dediklerini araştırmaya başlar. “Bir işçinin makinede bir uzvunu kaybetmesi” olayını ve bu olayın arkasında yatan nedenleri araştırmaya başlayan Avis, çarpık sistemi bize kendi notlarıyla aktarır.

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.