Martin Eden

Martin Eden

Martin Eden

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

517

Martin Eden Kitap İncelemesi

Martin Eden kitabı adından da anlaşılacağı üzere Martin’in hayatının dönüm noktasını anlatan bir kitaptır. Martin; güçlü, çalışmayı pek sevmeyen, serseri tipli bir denizcidir. Bir gün gemide kavga eden Arthur’un hayatını kurtarır ve Arthur borcunu ödemek için onu evine yemeğe davet eder. Yemeğe giden Martin, Arthur’un kız kardeşi olan Ruth’a görür görmez aşık olmuştur. Onun sarı saçları, soluk benzi, delici mavi gözleri adeta onu büyülemiştir. Ruth da onun zinde vücudundan, farklı düşünmesinden etkilenmiştir fakat ikisi de farklı dünyaların insanları olduklarını biliyorlardır çünkü Ruth kültürlü, sanat tarihi okuyan, kendini geliştiren varlıklı bir ailenin kızıdır. Martin ise gününü gün eden, hovarda bir gençtir üstelik daha ilkokuldan terktir. Bu durumu fark eden Martin kendini geliştirmeye, Ruth’a layık bir insan olmaya karar verir. Kütüphaneden çeşitli kitaplar alıp okumaya başlar. Bu sırada biricik sevgilisi Ruth’da ona dersler vererek Martin’e yardımcı olur.

Kitaba Dair

 Böylelikle zaman geçerken Ruth, Martin’in düzenli bir işte çalışması gerektiğini Martin’e söyler fakat Martin yazar olmayı arzulamaktadır. Çeşitli yazılar yazıp gazetede yayınlanması için çaba sarf etmektedir fakat ne yazık ki Martin ne kadar uğraşırsa uğraşsın yazıları bir türlü yayınlanmamaktadır. Başından beri Ruth ile Martin’in ilişkisini desteklemeyen Ruth’un annesi ve babası bunu fırsat bilerek ikisinin ayrılmasına sebep olmuşlardır. Daha sonra Martin uzun uğraşlar sonucunda bir yazısı ünlü bir gazetede yayınlanmıştır. Artık yavaş yavaş gazetelerden, dergilerden teklifler almaya başlar. Martin Eden, artık ünlü bir yazardır.

Bu kitap çok etkilendiğim kitaplar arasındadır. Martin’in sadece Ruth’a olan sevgisinden hayatında köklü değişikliklere gitmesi herkesin yapacağı şey değildir. Bir insanı bu seviyeye getiren şey nedir? Aşk mı, sevgi mi, hırs mı? Ne insanın hayatını sil baştan inşa etmesini sağlar? İşte bu sorunun bilmediğimiz cevabını başkarakterimiz Martin bulmuştur. Martin’in bu zorlu sürecinde yanında olan Ruth, belli bir süre sonra anne ve babasının dolduruşuna gelerek onu terk edip yalnız bırakmıştır fakat Martin yazar olma çabasından vazgeçmeyip daha çok çalışmıştır. Aslında başlarda yazar olmak sadece Ruth’a giden bir basamak iken, Ruth onu terk ettikten sonrada çalışıp yazar olmayı bırakmaması aslında gerçekten Ruth’u sevmediği anlamına mı geliyor? Yani Martin Eden sadece hırs mı yapmıştı? Sizde bu güzel romanı okuyarak görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Sevgi Güler

Founder of Lectopus

1995 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Liseyi Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Sakarya Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2019 yılında Batman’da görevine başladı. Her bir kitabın farklı bir dünya olduğuna inanıp, öğrencilerine de bu fikri aşılamak için elinden geleni yapıyor. En büyük hedefi ise geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmektir.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.