Kızıl Veba

Kızıl Veba, Jack London

Kızıl Veba

Kızıl Veba

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

68

Kızıl Veba Kitap İncelemesi

Jack London’ın kaleme aldığı bu eser 1912 yılında London Megazine’de “Kızıl Veba” adıyla yayımlanmaya başlamıştır. Yirminci yüzyılda yaşayan Jack London, yaşadığı tarihten yüz yıl sonrasını yazmıştır. Kıyamet sonrası edebiyatın öncüleri arasında yer alan Kızıl Veba kitabı bir ihtiyarın, vebayı ve veba sonrası yaşamı torunlarına anlatması ile başlamaktadır.

Kızıl Veba ülkeleri çökerten, milyonlarca insanı öldüren ve medeniyeti geriye götüren bir mikroptu. Amerikalı bir profesör olan bu ihtiyar nasıl olduğunu bilmeden bu salgından sağ çıkan nadir insanlardandı. 2013’te New York’ta ortaya çıkan bu hastalığın medeniyeti nasıl geriye götüreceğini bir çırpıda okuyacaksınız. Jack London yaşadığı dönemlerde herhangi bir salgına tanık olmamıştır fakat mikrobiyolojinin öncülerini ve bilimsel araştırmaları takip ettiğinden, kendini bu konularda geliştirip muhtemel geleceği kaleme almıştır. Türkiye İş Bankası, Modern Klasikler Dizisi’nin 152 numaralı kitabıdır.

Kitaba Dair

Kitabın konusundan anlayacağınız üzere “Kızıl Veba”, Çin’in Wuhan kentinden başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 andırmaktadır. Covid-19 o kadar hızlı yayılmaktaydı ki çoğu ülkede bir haftada yüzlerce ölüm gerçekleşti.

Kitaptaki virüsün aksine covid-19’un nasıl bulaştığı anında tespit edilip gerekli tedbirler alınmıştır. Yapılan incelemeler sayesinde “sosyal mesafe” kuralları kapsamında korunmanın mümkün olduğu belirlenmiş, sosyal medya desteği ile her gün açıklamalar yapılarak mücadele edilmiştir. Her ülke kendi politikası, sosyal yapısı veya kültürüne göre farklı tutumlarla bu önlemleri almıştır

Covid-19, Kızıl Veba mikrobu gibi kitlesel bir yok oluşa imza atmamıştır fakat Covid-19’un yarattığı psikolojik sıkıntılar, maddi sıkıntılar veya sağlık sıkıntıları sebebiyle hayatını kaybeden insanlar Covid19’a yakalanıp hayatını kaybeden insanları geçmesi muhtemeldir. Sizce Kızıl Veba kitabında olduğu gibi devletleri yıkan, medeniyeti geriye götüren bir virüs meydana gelir mi? 

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.