Yıldız Gezgini

Yıldız Gezgini

Yıldız Gezgini

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Hikaye

Sayfa Sayısı

339

Yıldız Gezgini Kitap İncelemesi

Jack London’ın kaleme aldığı Yıldız Gezgini kitabı, yirmi iki bölümden oluşan 339 sayfa bir kitaptır. Orijinal adıyla “Star Rover” Amerikalı yazarın 1915’te yayımlanan kitabıdır. Bilimkurgu türü olarak bile görülebilecek bu eseri konusunun genişliği nedeniyle rahatlıkla farklı kategorilere sokabiliriz. Kitabımızın başkarakterinin ağzından okuduğumuz bu kitapta kahramanımız kendisini “yıldız gezgeni, mert serüvenci, yüzyılların avare Kabil’i” olarak tanımlamaktadır.

İkinci bölümün ilk paragrafı aslında kitabın konusunu gizliden gizliye bize açıklıyor zaten. “Ben Darrel Standig’im. Yakında beni buradan alıp asacaklar. O zamana değin de diyeceklerimi diyecek ve başka zamanlarla başka yerleri bu sayfalara yazacağım.” Tabii buradan bir şey anlamayanlar ve kitabı bilmeyenler için hızlıca incelemeye geçeyim;

Kitaba Dair

Profesör olan Darrel Standing 36 yaşındayken başka bir profesörü öldürür ve bu cinayetten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Standing, “doğal ömrünün kalanını” geçirmek için San Quentin Eyalet Hapishanesi’ne gönderilir. Sefil bir soysuzun iftirası sonucu Standing’in yaşam boyu hapis cezasına hatırı sayılır bir sonsuzluk eklenmiştir ve bunlara ek olarak sayısız sorgu, işkence de yapılmıştır. İşte bu iftira sonucu artan cezasını geçirdiği tecritte “başına gelenleri” bir solukta okuyoruz.

Aslında buradan sonrasında ne olduğu kitabın tanıtım bülteninde yazıyor lakin bence bu kısmı okumadan bu kitabı okumak daha etkileyici olacaktır. Belki de kitabı almak için bu kısmı bilmek gerekir. O yüzden Jack London ve Standing’e şans vermek isteyenler kalanında ne olduğunu bilmeden almalı…

Kitabı etkileyici kılan en önemli bilgi ise San Quentin’de beş yıl geçiren Ed Morrell’in Jack London ile arkadaş olmasıdır. Ed Morrell’in Kaliforniya hapishanelerinde 1894 ve 1908 yılları arasında 14 sene kaldığı ve bunları London ile paylaştığı biliniyor. Zaten kitabın Amerika’da bu kadar ses getirmesinin sebebi ABD hapishanelerindeki sistemin yetersizliğine ve gaddarlaşmasına yapılan dokunuşlardır.

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.