Deniz Kurdu

Deniz Kurdu

Deniz Kurdu

Kitap Künyesi

Yazar

Jack London

Yayınevi

Türkiye İş Bankası

Kültür Yayınları

Kitabın Türü

Roman

Sayfa Sayısı

367

Deniz Kurdu Kitap İncelemesi

Romanın kahramanı Humphrey van Weyden, bir deniz kazasından kurtulmuş bir kitap eleştirmenidir. Hayalet adlı geminin kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılır, ancak bir kabadayı olan Larsen, Weyden’i baskı altına alır ve onu günlük işlere vererek çalıştırır.

Ünlü yazar Van Weyden bir feribot ile Kaliforniya sahilinde sis nedeniyle başka bir gemiye çarpıyor. Van Weyden aniden kendini denizin ortasında ve çok uzakta bulur. Yanından geçen fok avcı gemisi ünlü yazarı kurtarır. Ancak işler istedikleri gibi gitmiyor. Geminin kaptanı Kurt Larsen acımasız bir kişidir. Ünlü yazarı köle olarak gemide tutuyor. Denizin tüm vahşiliğini taşıyan kaptan zalim ve soğuk kanlı biridir.

Zaman geçtikçe, kaptan ile Van Weyden arasındaki çatışma azalır. Vahşi denizin savaşları, ölümleri ve vahşeti gemide iç içe geçiyor. Gemiden kaçmak isteyen mürettebat, bunun bedelini canlarıyla ödüyor. Zamanla 2. Kaptan olan Van Weyden vahşi hayata alışmaya başlıyor.

Kitaba Dair

Kaptan Larsen, Van Weyden’i kendi ayakları üzerinde durması için eğittiğini düşünüyor. Daha sonra aristokrat yazar ile eli soğuk suya değmeyen kaptan arasındaki anlaşmazlığa beş kişi daha katılır. Yine bir gemi enkazından kurtulan 1 kadın 5 kişi kaptanın yeni eğlencesi olur. Onları zorla mürettebat yapıyor. Kadın da ünlü biridir. Artık kaptanın yetiştirmesi gereken 1 aristokrat daha var. Öte yandan, Van Weyden’i derinden etkileyen acımasızca öldürülen sevimli foklar da vardır.

Roman, hayatı denizlerde, kutuplarda, serseriler ve altın arayıcıları arasında maceralar ile dolu geçen ve yaşadığı bu maceraları öykülerine aktaran Jack London’un en önemli eserlerinden birisidir. Zengin bir beyefendi olan Humphrey Van Weyden arkadaşını ziyarete giderken bindiği gemi batar. Kazadan kurtulur, ama denizin ortasında tek başına kalmıştır. Artık umutsuzluğa kapıldığı sırada fok avına çıkmış bir gemiye rastlar ve kurtarılır. Ancak karaya çok yakın olduğu hâlde geminin kaptanı adama ihtiyacı olduğunu ve onu tayfa olarak çalıştıracağını söyler. Kaptan çok zeki, acımasız ve tehlikeli bir adamdır ve onları şaşırtıcı bir macera beklemektedir.

Çizgi

Jack London

Jack London gerçek adıyla John Griffith London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesi Flora Wellman müzik öğretmeni, kesin olmamakla beraber babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdur.

Yazarın Diğer Kitapları

İlginizi Çekebilecek Bazı Kitaplar

Metehan Anaç

Founder of Lectopus

Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Anaçlar Tarım şirketi olarak Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de tarımın çeşitli alanlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda “Lectopus: Kitap İnceleme Platformu” kurucusudur.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

veya.

Çünkü.

Çünkü.

Bundan Böyle

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.

Nedeniyle

veya.

Bu Yüzden.

Çünkü.